W audycji rozmawialiśmy o publikacji, której edycję obliczoną na trzy tomy rozpoczęto dokładnie w 14. rocznicę śmierci Jana Pawła II.
Tom I "Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły. Juwenilia" zawiera krytyczne wydanie tekstów papieża przygotowane na podstawie rękopisów i maszynopisów po dokonaniu analizy porównawczej zachowanych materiałów. W opracowaniu znalazł się cykl wierszy zatytułowany "Psałterz Dawidów" ("Księga Słowiańska"). Utwory te powstały w latach 1938–1939. W drugiej części tomu umieszczono wiersze pochodzące najpewniej z 1939 roku, a w kolejnej części napisane w czasie drugiej wojny światowej dramaty "Hiob. Drama ze Starego Testamentu" i "Jeremiasz. Drama narodowe we trzech działach" (oba z 1940 roku), oraz pierwsze wersje dramatu zainspirowanego postacią brata Alberta Chmielowskiego, napisane przypuszczalnie po 1941 roku. Najprawdopodobniej w czasie okupacji powstał poemat "Pieśń o Bogu ukrytym".
Tom ten według prof. Krzysztofa Dybciaka jest wyjątkowym dziennikiem literackim wyrażającym emocje i uczucia Jana Pawła II, który zawiera nie tylko teksty znane już szerokiemu gronu odbiorców, ale także utwory i listy dotąd niepublikowane. Prawdziwą sensacją jest publikowany po raz pierwszy utwór, który rozpoczyna się od słów: "Ciągle jestem na tym samym brzegu". Zapisany ołówkiem na pożółkłych kartach został odnaleziony w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy o układzie tomu i pracy nad jego edycją oraz o tym, dlaczego publikowanych jest kilka wersji tego samego utworu i co zawierać będą kolejne tomy.
***
Tytył audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadził: Wacław Holewiński
Goście: prof. Zofia Zarębianka, dr Anna Karoń-Ostrowska oraz prof. Krzysztof Dybciak
Data emisji: 3.04.2020
Godzina emisji: 22.00
mko/jp