Joseph Conrad. Serwis specjalny Polskiego Radia
Gościem audycji "Rozmowy po zmroku" była Maya Jasanoff, która podąża śladami Josepha Conrada i historii z jego czterech największych dzieł: "Tajnego agenta", "Lorda Jima", "Jądra ciemności" i "Nostromo". Jej książka "Joseph Conrad i narodziny globalnego świata" została bardzo wysoko oceniona między innymi przez "The New York Times".
- Conradowi, tak jak wielu innym pisarzom jego epoki, przypięto łatkę rasisty. On jednak był jedynym autorem, który podróżował do Afryki i zetknął się z nią osobiście. Miał wiedzę z pierwszej ręki, myślał bardzo głęboko i kreślił złożony, bardzo krytyczny obraz zachodnioeuropejskich działań na tym terenie – powiedziała Maya Jasanoff.
Przypomniała też, ze prawdziwym przedmiotem zainteresowania Conrada było doświadczenie białego mężczyzny w Afryce. - To tendencja do postrzegania tego rejonu świata jako ekranu, na który zachodnia kultura projektuje swoje wyobrażenia o cywilizacji i dzikości. W "Jądrze ciemności" znajdujemy dogłębną krytykę zachodniego pragnienia, żeby zbawić Afrykę, i założenia, że kolor skóry ma znaczenie. Conrad pokazuje, że w każdym człowieku drzemie pierwiastek bestialstwa - podkreśliła autorka książki.
Co skłoniło pisarkę do przyjrzenia się biografii Conrada i związkom twórczości z jego życiem? Czy swoje dociekania rozpoczęła od źródeł historyczny, czy od powieści? Jaką osobowość pisarza dostrzegła poprzez jego listy? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Maya Jasanoff (autorka książki "Joseph Conrad i narodziny globalnego świata")
Data emisji: 4.12.2018
Godzina emisji: 22.00
mko