Słuchowisko o Grzegorzu Przemyku - "Taki, co umiera"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 13:29
Słuchowisko Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, skatowanego przez funkcjonariuszy milicji 12 maja 1983 roku. Dzięki ogromnej machinie kłamstw i manipulacji uruchomionej przez urząd bezpieczeństwa, kary za ten czyn uniknęli bezpośrednio odpowiedzialni milicjanci. Premiera spektaklu odbyła się w sobotni wieczór (5.03) na antenie Dwójki, a także na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. 
Aktorzy podczas nagrań do słuchowiska Magdaleny Miecznickiej Taki co umiera w reżyserii Łukasza Lewandowskiego
Aktorzy podczas nagrań do słuchowiska Magdaleny Miecznickiej "Taki co umiera" w reżyserii Łukasza LewandowskiegoFoto: Wojciech Kusiński/PR

SŁUCHOWISKO "TAKI, CO UMIERA": 

[YouTube Dwójki - Programu Drugiego Polskiego Radia]

Autorka jednocześnie z ogromną wrażliwością, ale i dojmująco bezlitosną ironią poszczególnymi scenami dramatu komentuje fakty związane z tą sprawą.

Magdalena Miecznicka "Taki, co umiera"

reżyseria: Łukasz Lewandowski

reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

muzyka: Andrzej Izdebski

obsada: Magdalena Czerwińska (Matka), Ignacy Liss (Grzegorz), Przemysław Bluszcz (Generał), Bartłomiej Nowosielski (Zomowiec), Izabela Dąbrowska (Nauczycielka), Sławomir Grzymkowski (Anglik), Karolina Piwosz (Polka/Dziewczyna), Robert Majewski (Poeta), Marta Dobecka (Prezenterka), Modest Ruciński (Ekspert), Ewa Kania (Kobieta z siatką), Wojciech Machnicki (Mężczyzna z gazetą i parasolem)

Na słuchowisko zaprasza Izabela Dąbrowska:

[Facebook Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

***

12 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk wraz z kolegami świętował maturę. Z placu Zamkowego, gdzie został zatrzymany przez milicję, został odwieziony do komisariatu MO przy ul. Jezuickiej. Tam brutalnie go bito. Wezwana przez milicję karetka odwiozła go do Pogotowia Ratunkowego przy ul. Hożej. Świadkowie, którzy znajdowali się wówczas w stacji pogotowia, zeznawali, że Przemyk już wtedy sprawiał wrażenie nieprzytomnego, był wyciągany z windy za nogi.

Grzegorz Przemyk zmarł 14 maja 1983 roku w szpitalu, pobity dwa dni wcześniej przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej w komisariacie przy ul. Jezuickiej na Starym Mieście w Warszawie.

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszaliśmy w sobotę (5.03) w godz. 19.30-20.30.

Czytaj także

Słuchowisko "Gracz". Ewa Małecki: Dostojewski to dla mnie ważny pisarz

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 18:00
- Dostojewski jest w pewnym sensie prekursorem psychologicznego, a nawet psychoanalitycznego podejścia do człowieka. Czasami uznaje się go również za odkrywcę podświadomości. I właśnie ze względu na to, że psychologia człowieka jest w mojej twórczości szczególnie ważna, ten Dostojewski jest tak interesujący - mówiła Ewa Małecki, reżyserka słuchowiska "Gracz", którego premiera już w niedzielę na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Mastalerz: wszystko, co we mnie najważniejsze, pochodzi ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 13:55
- Urodziłem się w Chorzowie, potem rodzice przeprowadzili się do Zabrza, do szkoły średniej chodziłem w Gliwicach, tam też grałem w piłkę; miałem też przyjaciół w Katowicach i Bytomiu. Ogólnie rzecz biorąc, można więc powiedzieć, że jestem ze Śląska. To moja mała ojczyzna - mówił o sobie Andrzej Mastalerz w audycji "Mazurek słucha".
rozwiń zwiń