"Dziura w niebie". Słuchowisko według Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 19:30
Radiowa wersja powieści zmarłego 7 stycznia Tadeusza Konwickiego - o dzieciństwie, pierwszej miłości i tajemnicy...
Niektórzy czytelnicy stawiają autorowi zarzut, że wciąż pisał jedną książkę; dla innych owa monotematyczność, która w tym przypadku oznacza jednocześnie autotematyzm, to wielki walor twórczości Tadeusza Konwickiego
Niektórzy czytelnicy stawiają autorowi zarzut, że wciąż pisał jedną książkę; dla innych owa monotematyczność, która w tym przypadku oznacza jednocześnie autotematyzm, to wielki walor twórczości Tadeusza KonwickiegoFoto: Akulatraxas/flickr/cc

"Dziura w niebie" ukazała się drukiem w 1959 roku. Nie był to debiut Tadeusza Konwickiego, ale pierwsza z powieści, w której autor powraca do "doliny" i wprowadza czytelnika w mityczną krainę dzieciństwa. W jej scenerii działy się rzeczy najważniejsze i pierwsze: zabawy w wojnę z rówieśnikami, tropienie śladów Nieznajomego – człowieka, który musi nadejść, by odmienić los mieszkańców Młynów Dolnych, ale i pierwsza, nieszczęśliwa miłość, pierwsze dramatyczne zetknięcia ze światem dorosłym, pierwsze odjazdy i rozstania.

Głównym bohaterem książki i słuchowiska jest Polek. Obok jego koledzy: Kajaki, Kękuś, Łapa, Zenuś i dwie dziewczyny: Wisia Puciałłówna i Pacia. Oprócz młodych bohaterów autor stworzył galerię barwnych postaci ze świata dorosłych. Są tu: babka Linsrumowa, posterunkowy Maciejko, szewc Skierś, nożownik-filozof Pan Staś, nauczyciel Rymsza, ksiądz Karszun i tajemniczy Wędrowiec, który powraca, by w dolinie popełnić samobójstwo.

Owa dolina, charakterystyczne postaci, miłość, nastrój oczekiwania na "coś", Wędrowiec, a nawet upał, potęgujący uczucia i grozę – wszystkie te wątki przewijają się w późniejszych powieściach i filmach Tadeusza Konwickiego: "Sennik współczesny", "Salto", "Kronika wypadków miłosnych".
Tadeusz Konwicki, "Dziura w niebie"
Adaptacja: Bogumiła Prządka

Reżyseria: Paweł Łysak

Opracowanie muzycznie: Renata Baszun, realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Obsada: Andrzej Blumenfeld, Marek Molak, Robert Kuraś, Mirosława Krajewska, Lech Łotocki, Jerzy Bończak,Tomasz Sapryk, Grzegorz Kwiecień, Stanisław Brudny, Kamila Boruta, Monika Pikuła, Krzysztof Szczerbiński, Przemysław Wyszyński, Kajetan Lewandowski, Arkadiusz Bazak

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w niedzielę (18.01) w godzinach 21.30-22.30.

jd/mc/bch

Czytaj także

Żegnamy Tadeusza Konwickiego. "Umiał przywoływać duchy przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:11
W środę wieczorem w Warszawie zmarł wybitny pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki. Na antenie Dwójki przywołaliśmy z radiowych archiwów jego wypowiedzi. Pisarza wspominali Janusz Głowacki, Paweł Huelle i Paweł Potoroczyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Konwicki. Czuły prześmiewca Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 08:00
– Nie mówił, że kocha Polskę. Powiedział za to: "sekunduję tym mrówom znad Wisły" – opowiadała Elżbieta Sawicka, dziennikarka i sąsiadka zmarłego 7 stycznia Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń