17:35 2021_10_15 16_08_14_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Antoniusz Dietzius o spektaklu "Abonament na szczęście", swojej drodze zawodowej i planach (Wybieram Dwójkę)
Agnieszki Osieckiej "telegramy do siebie samej"
Pierwsze artystyczne kroki stawiał w muszyńskim liceum, w którym w 2004 roku wystawił "Skrzypka na dachu". Rok później został laureatem plebiscytu Polskiego Radia "Nieprzeciętni". Kilkanaście lat później sam zasiadał w jego kapitule. Dziś Antoniusz Dietzius, gość "Wybieram Dwójkę", jest reżyserem, aktorem, wokalistą i scenografem.
Jego spektakl "Abonament na szczęście" można oglądać na deskach Sceny Relax. Opowiedział nam o swojej drodze zawodowej, planach i o miłości do Agnieszki Osieckiej.
Piosenka aktorska w liceum
Gość Dwójki przyznał, że fascynacja twórczością Agnieszki Osieckiej sięga jego czasów licealnych. - To były pierwsze momenty odkrywania potencjału piosenki aktorskiej i próby mierzenia się z jej legendą. Wtedy stworzyłem spektakl "Kochankowie z ulicy Kamiennej", z tej małej formy urodził się nowy spektakl. Scenariusz mojego autorstwa uzupełniłem o rolę narratorki, jednak nie jest nią Agnieszka Osiecka. To kobieta, która cytując wspomnienia poetki, poniekąd utożsamia się z nią, tę rolę kreuje Olga Bończyk. Moim założeniem nie było pokazanie autorki, tylko zbudowanie tej postaci w oparciu o jej dzienniki, listy wymieniane z Jeremim Przyborą.
Grająca w spektaklu Anastazja Simińska została najlepszą wokalistką musicalową podczas teatralnych nagród muzycznych im. Jana Kiepury. - Do tego spektaklu zaprosiłem ją wiele lat temu, jesteśmy z tej nagrody bardzo dumni - zaznaczył Antoniusz Dietzius.
Czytaj też:
W obsadzie "Abonamentu na szczęście" są także wspomniana wcześniej Olga Bończyk, Agata Walczak i Kamil Dominiak. - Jego bohater skupia w sobie wszystkich mężczyzn Agnieszki Osieckiej, było ich wielu i nie wszyscy byli postaciami pozytywnymi. Trzeba dodać jeszcze słowo o kierownictwie muzycznym Tomasza Betki i jego zaskakujące aranżacje piosenek. Staraliśmy się te utwory podać w nowej warstwie muzycznej, ale nie są one zbyt dalekie od oryginałów.
Premiera "Krwiożerczej roślinki"
Reżyser zapowiedział premierę na polskiej scenie musicalowej. - W takiej wersji jeszcze u nas nie było "Little Shop of Horrors", klasyka gatunku Alana Menkena. To będzie oryginalna wersja muzyczno-tekstowa w polskim tłumaczeniu. Najpierw w latach 60. powstał film, potem w 1982 roku musical, a jeszcze później, w 1986 roku, jego wersja filmowa jako "Krwiożercza roślinka". Wystawiamy go z inicjatywy Teatru Muzycznego "Proscenium" we współpracy ze Sceną Relax. Jest to zaskakująca historia science fiction.
Dodał, że we współpracy z Pauliną Skowrońską po raz pierwszy zajął się przekładem tego spektaklu na język polski. - Jesteśmy z tego niebywale dumni, tu mam podwójną tremę, dużo większą niż jako reżyser - przyznał.
Wspominał także 2005 rok, kiedy został laureatem plebiscytu Polskiego Radia "Nieprzeciętni". - To był pierwszy moment, kiedy ktoś mi pokazał, że to, co robię, ma szerszy zasięg, nie tylko lokalny. Stałem się przykładem dla osób, które mogą się zgłaszać do kolejnych edycji. Wystarczy trochę się postarać, uwierzyć w siebie, aby iść drogą, którą się wybrało w młodości - podkreślił Antoniusz Dietzius.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Jamrozek
Gość: Antoniusz Dietzius (reżyser, aktor, wokalista i scenograf)
Data emisji: 15.10.2021
Godzina emisji: 16.10
mo