Don Camillo jest katolickim proboszczem w nieokreślonej, włoskiej parafii, położonej nad rzeką Pad. Podczas wojny walczył jako partyzant. Jest nietypowym kapłanem: angażuje się w lokalne konflikty polityczne (przewodniczy Akcji Katolickiej i należy do partii Chrześcijańskich Demokratów), często używa przemocy fizycznej, pije wino, pali toskańskie cygara. Często prowadzi dysputy z Chrystusem z krucyfiksu, znajdującego się na ołtarzu głównym. Jego przyjacielem i zarazem przeciwnikiem politycznym jest komunistyczny wójt gminy, Giuseppe Bottazzi, zwany Pepponem.
W tomie "Don Camillo i dzisiejsza młodzież" don Camillo i Peppone stają przed problemami, których źródłem - o dziwo! - nie są oni sami, ale... ich najbliżsi - syn wójta i siostrzenica proboszcza. Oboje należą do grup zbuntowanych młodych gniewnych, którzy noszą długie włosy, obcisłe spodnie i czarne skórzane kurtki wkładane bez względu na pogodę i jeżdżą na przeraźliwie ryczących motorach... Na dodatek przybywa do parafii młody ksiądz, który ma pomóc w unowocześnieniu miejscowego kościoła. Peppone i don Camillo łączą tym razem swe wysiłki, by w miasteczku przywrócić spokój, czyli stan nieustannej wojny między sobą...
Giovanni Guareschi (ur. 1 maja 1908, zm. 22 lipca 1968) - bardzo popularny włoski pisarz, felietonista, dziennikarz, satyryk, w Polsce znany przede wszystkim dzięki wykreowanej w serii książek postaci don Camillo, a we Włoszech kojarzony z tygodnikiem satyrycznym "Candido" ("Kandyd").
"Don Camillo i dzisiejsza młodzież" Giovanniego Guareschiego w przekładzie Adama Szymanowskiego; adapt. Bogumiły Prządki.
Reżyseria: Janusz Kukuła.
Obsada: Marian Opania, Krzysztof Kowalewski, Lucyna Malec, Krzysztof Kołbasiuk, Janusz Zakrzeński, Wojciech Wysocki.
6 sierpnia (sobota), godz. 19:00 - cz. I, godz. 22.30 - cz. II