Jak żyć po upadku wielkiego muru...

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 12:00
W 10. rocznicę śmierci Zofii Rysiówny przedstawiamy słuchowisko z jej udziałem w roli głównej. "Elegia Babelsberska" Eugena Rugego już w niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem".
Jak żyć po upadku wielkiego muru...
Foto: flickr/gavinandrewstewart

Eugen Ruge należy do generacji urodzone się w latach 50. w NRD. To pokolenie zawsze stało w cieniu "pokolenia '68", ale także w cieniu pokolenia założycieli NRD, ludzi jak Heiner Müller czy Christa Wolf. Rówienicy Eugena Rugego zawsze mieli kłopoty z ustaleniem własnej tożsamości, a gdy wreszcie zaczęli być sobą, runął mur berliński. Nastał tak zwany przełom i wywalczone z trudem pozycje przestały się liczyć.
Eugen Ruge miał już wtedy 35 lat i, aby dostosować się do nowej rzeczywistości, potrzebował kolejnej dekady. Pisze on dramaty dla teatrów studyjnych, bo wierzy, że teatr ma szansę obronić się tylko na małych scenach, gdzie nie są potrzebne wielkie pieniądze. Ale także dlatego, że lubi bezpośredni kontakt między aktorem a widownią.
Jego "Elegia Babelsbaerska" w komediowy sposób ukazuje życie dawnych, zagorzałych niemieckich komunistów po historycznych przemianach w Niemczech w roku 1989. Przed Wilhelmem - starym komunistą - rodzina wciąż musi ukrywać fakt, że nastał nowy porządek śwata...

Autor:

Eugene Ruge
Autor Przekładu:
Ryszard Wojnakowski
Reżyser:
Wojciech Markiewicz
Realizator:
Ewa Szałkowska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Inni współtwórcy:
Bogumiła Prządka (adaptacja)
Obsada:
Zofia Rysiówna, Janusz Rafał Nowicki, Anna Chodakowska, Adam Bauman, Hanna Stankówna, Jerzy Kamas, Elżbieta Kijowska, Joanna Kwiatkowska-Zduń, Andrzej Ferenc, Cezary Nowak i Rafał Walentowicz

17 listopada (niedziela), godz. 21.30

Czytaj także

Literatura pisana z nienawiści. Twórczość Elfriede Jelinek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 03:00
- Ta antypatyczna pisarka nienawidzi całego świata; stąd obecna w jej prozie i dramatach agresywność, impertynencja oraz szczerość do bólu - mówił w Dwójce, w rozmowie z Iwoną Malinowską, Janusz Majcherek.
rozwiń zwiń