Wydany w 1986 roku "Nowy Świat i okolice" to niby-pamiętnik pisany z myślą o cenzorze. Konwicki wręcz manifestacyjnie zaznacza to w wielu miejscach utworu, zwracając się bezpośrednio do cenzora i prowadząc z nim ironiczne dysputy. Jednak przede wszystkim jest to pisany w bardzo charakterystycznym dla pisarza stylu zbiór wspomnień, refleksji i anegdot dotyczących Warszawy, Wilna, literatury, filmu, ówczesnego środowiska artystycznego, rodziny, przyjaciół i oczywiście kota Iwana.
"Nowy Świat i okolice" to także swoisty miniprzewodnik po Warszawie, w której główny punkt odniesienia stanowi tytułowa ulica. Konwicki mieszkał na drugim piętrze dużej kamienicy przy ul. Wojciecha Górskiego 1 od 1956 roku aż do śmierci w 2015. Budynek od tyłu sąsiadował z Nowym Światem, który pisarz uważał za cały swój wszechświat.
Zobacz też: Tadeusz Konwicki. Czuły prześmiewca Polaków>>>
"Po tej ulicy zakrzywionej jak szabla turecka chodzę w rześki ranek, kiedy pędzę do pracy dla dobra bliźnich, po tej ulicy płytkiej jak rynsztok snuję się na niedzielnych spacerach z rodziną, na tej ulicy bliskiej jak droga do szkoły zataczam się, wstyd powiedzieć, w godzinach nocnych po spożyciu alkoholu" - pisał w 1986 roku.
***
Tytuł audycji: Książka do słuchania
Przygotowała: Kinga Michalska
Data emisji: 17.02-6.03.2020
Godz. emisji: 19.15
am/pg