Wokalna formuła proponowana przez grupę jest mocno zakorzeniona w tradycji, ale Laiksne otwarte jest także na wpływy muzyki współczesnej. Proponowane przez zespół pieśni i melodie pochodzą z terenu całej Łotwy, najwięcej jednak – zdecydowanie z kręgu Latgalii na wschodzie kraju, gdzie tradycje folklorystyczne są dobrze zachowane.
Również nazwa grupy pochodzi ze wschodniej Łotwy, gdzie „laiksne” oznacza lilię wodną. Grupa wykonuje kompozycje wokalne i instrumentalne ludowe oraz post-ludowe.
Utwory instrumentalne pozwalają w szczególny sposób wyeksponować kilka łotewskich tradycyjnych instrumentów, takich jak cytra, kokle, dudy, skrzypce, akordeon, mandolina i zestaw instrumentów perkusyjnych, a także kilka instrumentów nowoczesnych, takich jak gitara czy gitara basowa. Skład grupy tworzą młodzi pasjonaci kultury tradycyjnej, którzy próbują znaleźć dla tej swojej pasji godne miejsce na współczesnej scenie muzycznej.
Laiksne brało udział w wielu festiwalach na Łotwie, w Czechach, Polsce, na Białorusi, Słowenii, w Rosji, Szwecji, Estonii i na Litwie. Zespół nagrał trzy płyty: „Kyukova dzagyuze” w 2001 roku, „Janu nakti zelta rasa” w 2002 roku i „Es jauna búdama” w 2003 roku. Brał także udział w nagraniu kilku składanek muzyki folkowej, na przykład kompilacji „Sviests” opublikowanej w roku 2005 i „Sviests 2” wydanej dwa lata później.
Skład:
Lauma Garkalne
Baiba Indrēvica
Kaspars Indrēvics
Līga Jeleviča
Aija Biezaite
Vineta Romāne
Gatis Gaujenieks