Ich nowy projekt Vol.67 nawiązuje do wielkiego dzieła Oskara Kolberga "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". Tom 67. dzieł zebranych Kolberga zawiera opracowania fortepianowe muzyki ludowej. Muzycy zainspirowani spuścizną pierwszego polskiego etnomuzykologa przedstawiają własne, współczesne opracowania polskiej muzyki ludowej zaaranżowane na kameralny zespół z preparowanym fortepianem.
Zespół powstał w roku 2000. Zdobywał laury na najważniejszych polskich konkursach folkowych. Jego twórczość zawsze była osobistą muzyczną podróżą, śladem własnych zachwytów i inspiracji: od twórczości wędrownych rumuńskich muzykantów, wzdłuż karpackiego łuku, ale też na Bliski Wschód.
Grupa zadebiutowała płytą "Musica Lautareasca Nova" w 2002 roku, która zainspirowana była głównie przez muzykę krajów karpackich. Drugi album, "Azaran" z roku 2006, odwoływał się m.in. do tradycji ormiańskich. Płyta ta została uhonorowana tytułem Folkowego Fonogramu Roku.
Maciej Filipczuk był również związany z Transkapelą, gra w zespole Tęgie Chłopy. Był autorem wybitnej płyty "Metamuzyka" z autorskimi wizjami kompozycji Kazimierza Meto. Rok temu otrzymał w konkursie Muzyka Źródeł nagrodę specjalną za album "Mazurek vulgaris". Jacek Hałas związany jest m.in. z zespołem Muzykanci i rodzinną Kapelą Hałasów. Michał Żak grał m.in. w grupach Bal Kuzest czy Len, od kilku lat jest podporą Janusz Prusinowski Trio i zespołu Adama Struga. Marcin Pospieszalski to wybitny basista, kompozytor, producent. Związany m.in. z zespołami Tie Break i New Life’m, 2Tm2,3, ma przebogaty dorobek artystyczny.
Skład zespołu:
Maciej Filipczuk – skrzypce
Jacek Hałas – fortepian, akordeon
Michał Żak – klarnet, flet, szałamaja
Marcin Pospieszalski – kontrabas
Na 36. Euroradio Folk Festival grupa reprezentuje Polskie Radio.