Nagroda Kościelskich dla debiutantki! To Aleksandra Tarnowska

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2024 14:37
Nagrodę Kościelskich za rok 2024 otrzymała Aleksandra Tarnowska za powieść "Wniebogłos". Decyzję jury ogłosiła w niedzielę (8.09) Fundacja im. Kościelskich z siedzibą w Genewie, która od 1962 roku zajmuje się przyznawaniem tego literackiego wyróżnienia.
Aleksandra Tarnowska została tegoroczną laureatką Nagrody Kościelskich za debiutancką powieść Wniebogłos
Aleksandra Tarnowska została tegoroczną laureatką Nagrody Kościelskich za debiutancką powieść "Wniebogłos" Foto: materiały prom.

Debiutancka powieść Aleksandry Tarnowskiej "Wniebogłos" to niezwykle oryginalna proza, której akcja dzieje się w wiosce Tuklęcz w środkowej Polsce. Autorka wprowadza czytelnika w świat małej społeczności, w której przetrwały jeszcze tradycyjne zwyczaje, rytuały i przesądy, związane z przechodzeniem z życia do śmierci. Ale podobnie jak długa jest historia wsi Tuklęcz, tak i w usłyszanych przez Tarnowską głosach dosłyszeć można echa trenów i psalmów Kochanowskiego. Piękna, dojrzała proza - czytamy w uzasadnieniu decyzji jury Nagrody Kościelskich.

Posłuchaj
17:16 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_05_06-09-34-15.mp3 Aleksandra Tarnowska o swojej debiutanckiej powieści pt. "Wniebogłos" (Poranek Dwójki) 

Aleksandra Tarnowska odbierze nagrodę w Warszawie

Jurorami byli: Włodzimierz Bolecki, Anna Estreicher, Jens Herlth, Justyna Hanna Orzeł, François Rosset (przewodniczący), Tomasz Różycki, Aleksandra Wojda, Ewa Zając i Jan Zieliński.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 27 września br. w Warszawie w Pałacu Rzeczypospolitej, reprezentacyjnej siedzibie Biblioteki Narodowej.

Nagroda Kościelskich od 1962 roku 

Nagroda Fundacji im. Kościelskich (zwana także Nagrodą Kościelskich) to jedna z ważniejszych, corocznych nagród dla młodych twórców literatury, przyznawana od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich z siedzibą w Genewie. Organizacja ta powstała na mocy testamentu Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim - wydawcy, poecie i mecenasie sztuki.

Nagrody otrzymują pisarze, poeci i krytycy literaccy, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Laureatów wybiera jury, powoływane przez Radę Fundacji.

Najwięksi wśród laureatów

Od 1989 roku wręczenie nagrody odbywa się w Polsce (wcześniej w Genewie), na przemian w Warszawie i Krakowie oraz w Miłosławiu - w wielkopolskim pałacu, dawnej własności Kościelskich.

Dotychczasowymi laureatami zostali m.in.: Magdalena Tulli, Wisława Szymborska, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Stanisław Barańczak czy Ryszard Krynicki.

***

pg/kmp

Czytaj także

"Przysłona" - książka, która czekała na debiut 15 lat. "Pewnego dnia pomyślałam, żeby zajrzeć do tych stron"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 21:25
Na rynku ukazała się książka "Przysłona". Pozycja napisana jest prozą, a jej autorka - poetka Jadwiga Malina - zdradziła w Programie 2 Polskiego Radia, że tekst czekał na publikację kilkanaście lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Literacka Gdynia. Kapituła wybrała laureatów spośród 700 zgłoszeń

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2024 13:24
- Przychodzą do nas pudła z książkami. Jesteśmy bardzo nielubianymi mieszkańcami kamienic i bloków bez wind dla panów, którzy je nam przynoszą... Mówiąc poważnie, staramy się czytać wszystkie nadesłane książki, chociaż dzielimy się w sensie opieki nad poszczególnymi kategoriami - mówiła w Dwójce prof. Dorota Kozicka, szefowa kapituły Nagrody Literackiej Gdynia 2024.
rozwiń zwiń