Idzie nowe w radiowej Dwójce. Jesienna ramówka pełna atrakcji!

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 07:00
Więcej autorskich audycji publicystycznych, muzycznych i literackich, transmisje koncertów Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, "Poranków" Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz kameralistyki w ramach cyklu "Z klasyką przez Polskę" – 16 września Program 2 Polskiego Radia rusza z nową ramówką!
Radiowa Dwójka przygotowała na jesień wiele nowości
Radiowa Dwójka przygotowała na jesień wiele nowościFoto: materiały prom.

Od poniedziałku do czwartku:

Wstajemy o godzinę wcześniej – "Poranek Dwójki" rozpoczynamy o godz. 6.00.

Magazyn "Źródła" wraca na swoje stare miejsce. Spotkania z polską kulturą tradycyjną, muzyką ludową, muzyką świata i folkiem będą się odbywać w samo południe.

O 13.05 trzy kwadranse z tematami, którymi żyje świat kultury. Teatr, taniec, film, architektura, sprawy międzynarodowe i historia - w nowym paśmie będziemy prezentować autorskie audycje dziennikarzy Dwójki i zaproszonych ekspertów: Adrianny Prodeus i Piotra Goćka, Tomasza Mościckiego i Moniki Pilch, Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego, prof. Antoniego Dudka, Katarzyny Gardziny i Katarzyny Sanockiej, Moniki Zając, Aldony Łaniewskiej-Wołłk oraz Wacława Holewińskiego.

O 15.00 autorskie audycje muzyczne: "Nowa Polska", "Płytomania", "Chopin osobisty" i "Muzyka w kadrze".

O 19.00 porzucamy wir aktualności. Pora na niespieszną, niemal godzinną rozmowę w ramach audycji "O wszystkim z kulturą".

Nie zapominamy oczywiście o literaturze. Prozę czytamy trzy razy dziennie – o 9.30, 13.50 i 22.00.

W czwartkowe wieczory (od 23.00 do 1.00) "Piąta struna", czyli dwie godziny, w czasie których Piotr Matwiejczuk penetrować będzie bliższe i dalsze zakątki muzycznego wszechświata. W audycji krzyżować się będą rozmaite style i gatunki: folk i jazz, ambitny pop i piosenka z tekstem, muzyka dawna i współczesna. Ta pozycja będzie kontynuacją audycji "Cztery struny świata", emitowanej na antenie Dwójki w latach 2007–2015.

Piątek:

13.05-13.50 "Słowa i dźwięki" – nowa audycja, w której we współpracy ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia słowami i dźwiękami będziemy opowiadać ponadczasowe ludzkie historie. Najbardziej aktualne opowieści będą zgłębiać z mikrofonami autorzy związani z Polskim Radiem i rozgłośniami regionalnymi w audycjach premierowych. Nie zabraknie klasyki gatunku, rozmów z gośćmi i kontekstu międzynarodowego.

14:00-16:00 "A jak Archiwum"

Kilometry taśm zgromadzonych w Archiwum Polskiego Radia to skarb, którym dzielimy się na antenie Dwójki w każdy piątek. Ogrom radiowej fonoteki na pierwszy rzut oka (i ucha!) potrafi przytłoczyć, jednak dziennikarze Dwójki zapraszają do wspólnego odkrywania jej zasobów w sposób zorganizowany, a kierunek spaceru po archiwum wyznacza porządek alfabetyczny.

22:00-23:00 "Trybuna Kompozytorów" – dobrze znana słuchaczom Dwójki audycja prezentująca nagrania zgłoszone przez radiofonie publiczne na Międzynarodową Trybunę Kompozytorów (International Rostrum of Composers). Zaprasza Joanna Grotkowska.

W muzyce jazzowej bez zmian. Od poniedziałku do czwartku godzinne audycje o 18.00. W piątki – od 6.00 do 9.00 Jazzowy Poranek Dwójki, o 18.00 koncerty (w tym cykl "Jazz.PL"), a o 23.00 "Jam Session".


Sobota:

10.00 "Duety w Dwójce"

A gdyby tak przenieść mikrofon ze studia na radiowy korytarz? O czym rozmawiają redaktorzy muzyczni? Przekonajmy się. Zapraszamy na sobotnie spotkania dwóch/dwojga dziennikarzy Dwójki, którzy rozmawiają o tym, na czym znają się najlepiej, czyli o muzyce. W centrum uwagi problemy muzycznego środowiska, aktualne wydarzenia oraz prawa rządzące rynkiem muzycznym w Polsce i poza jej granicami.

O 11.00 "Znalezione w dźwiękach" - godzinna audycja Klaudii Baranowskiej, której jednym z założeń jest wykorzystanie archiwów Polskiego Radia, zarówno wypowiedzi artystów, jak i nagrań koncertowych i studyjnych. Posłużą one do tworzenia muzycznych portretów znanych postaci ze świata muzyki, słynnych zespołów, orkiestr, ale również artystów zapomnianych.

Nowe miejsce zyskuje "Czytelnia", którą będziemy emitować o 12.00. Zaraz po niej (o 12.30) znana Państwu od tego lata "Zielona Dwójka".

O 18.00 "88 klawiszy"

Godzinna audycja Andrzeja Sułka. 88 klawiszy - tyle ich ma współczesny fortepian. Po kilku sezonach spotykania się przy klawiaturze fortepianu historycznego w jego najrozmaitszych wcieleniach, odmianach i brzmieniowych odsłonach pora do wykonawczej panoramy dołączyć postacie tych pianistów, którzy z dawnym instrumentem nie chcieli albo nie mogli mieć do czynienia.

Na swoją stałą porę – 23.00 – wracają "Rachunek myśli" i "Mediewanna".

O północy straszyć będzie "w_IDM_o" – godzinna audycja Marka Horodniczego. "Widmo" ma wiele znaczeń. To pojęcie z zakresu fizyki, a także (obiegowo) fantastyczna wizja, złudzenie optyczne, wytwór wyobraźni czy wreszcie nazwa tajemniczej, ekstremalnie groźnej i trudnej do namierzenia organizacji dowodzonej przez Ernsta Stavro Blofelda i znanej z serii filmów o agencie 007.

Można powiedzieć, że IDM (inteligence Dance Music) we współczesnej muzyce elektronicznej to również zjawisko trudne do opisania. Z jednej strony wielobarwne i amorficzne, a z drugiej - w swoich wybitnych odsłonach - niezwykle wpływowe. Żywi się elektroakustyczną awangardą, minimalizmem, hip-hopem, techno i ambientem, ale ostatecznie tworzy swój własny język.

Niedziela:

Po niedzielnym "Poranku" i wizycie w Cafe "Muza" – o 11.00 - zapraszamy na dłuższą, godzinną "Strefę literatury".

O 12.00 "Beethoven 2027" – półtoragodzinna audycja Marcina Majchrowskiego będąca przeglądem całej twórczości kompozytora, uwzględniającym wszystko, co wyszło spod jego pióra. W warstwie wykonawczej i interpretacyjnej – przegląd najnowszych nagrań, konfrontacja różnych nurtów interpretacyjnych (na instrumentach historycznych i współczesnych), przypomnienie kreacji wykonawczych najważniejszych artystów XX i XXI wieku.

O 13.30 "Droga przez mąkę" na zmianę z "Rozbitkami Pacyfiku" - opowieściami o grze o władzę w tej części świata oraz spotkaniu Europejczyków z tubylczymi kulturami. Punktem wyjścia będą losy jednostek – tytułowych rozbitków. Na cykl zapraszają prof. Damian Leszczyński i Michał Nowak.

14.00 "Giganci"

Czy o największych kompozytorach powiedziano już wszystko? Być może, jednak żeby się upewnić – mówmy dalej. "Giganci" to cykl audycji o postaciach pomnikowych. Z pomocą historyków, muzykologów, ale również dyrygentów i solistów przyjrzymy się życiorysom niekwestionowanych geniuszy, a tym samym poznamy rzeczywistość, która wpływała na ich wielkie dzieła.

O 15.00 po wakacyjnej przerwie powraca "Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki". Zaraz po nim muzyka świata. Od 17.00 do 18.30 "Słuchaj świata" na zmianę z audycją "Za słońcem".


***

info własna/pg/wmkor

Czytaj także

Piotr Kędziorek nowym dyrektorem radiowej Dwójki. "Z anteną związany jest od 30 lat"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 19:52
- Dwójkę tworzą ludzie najbardziej kompetentni w swoich dziedzinach i niezwykle twórczy. Moją największą ambicją jest, abyśmy wspólnie stworzyli warunki do realizacji ich pomysłów i ich wizji - powiedział nowy dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka świętuje 87. urodziny. Piotr Kędziorek: ciągle się zmieniamy

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 14:37
Dwójka świętuje 87. urodziny. Wśród okolicznościowych propozycji dla słuchaczy znalazły się m.in. recital Erica Guo z Żelazowej Woli, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana czy koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio. Program 2 Polskiego Radia od lat łączy tradycję z otwartością na to, co w kulturze i muzyce nowego. 
rozwiń zwiń