Pung Ryu Ji Ak

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 10:57
Koreańskich artystów usłyszymy w ramach dwóch koncertów: "Sound of the Wind" - 8 lipca o godz. 18.30 w Żydowskim Muzeum Galicji oraz "Chopin & Arirang Project" - 10 lipca godz. 20.00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Ponadto 9 lipca o godz. 17.30 w Żydowskim Muzeum Galicji odbędą się warsztaty muzyczne z udziałem zespołu.
Pung Ryu Ji Ak
Pung Ryu Ji AkFoto: Mat. prasowe

Fascynujące brzmienie koreańskich artystów usłyszymy zarówno podczas ich wspólnego grania z polskimi muzykami, jak i w trakcie własnego koncertu. W środowy wieczór koreańscy twórcy z Pung Ryu Ji Ak przedstawią swój autorski program „Sound of the Wind”.

W jego trakcie zaprezentują utwory należące do różnych form koreańskiej tradycji: muzyki dworskiej, folkowej, pansori, muzyki szamańskiej, sinawi i sanjo. Styl, tempo i ekspresja muzyki dworskiej różnią ją od  muzyki arystokratycznej czy ludowej.

Typowa grupa składa się tu z dużego i wspaniałego zbioru instrumentów perkusyjnych. Z kolei muzyka ludowa jest bezpośrednia i pozytywna, obficie korzysta z instrumentów strunowych,  które pomagają – dzięki prostym melodiom – wyrazić uczucia i emocje.

Pansori to dramat wokalny, w którym artysta śpiewa, mówi i używa aktorskich gestów, opowiadając długą historię. Wspiera go, siedzący zazwyczaj obok na scenie, perkusista. Szeroki repertuar wykorzystywanych tu form wokalnych, aktorskich, muzycznych decyduje o niezwykłości tej formy sztuki.

Muzyka szamańska to pieśni z akompaniamentem efektów akustycznych, czasem instrumentów. Mają one formę egzorcyzmu, rytuału religijnego, czasami rozrywki. Sinawi to muzyka instrumentalna odwołująca się do tradycji szamańskich. Szaman śpiewa i tańczy w towarzystwie takich instrumentów, jak piri, daegeum, haegeum, janggu i jing.

Muzyka jest formą improwizowaną, luźno opartą na kilku rytmicznych wzorach. Wreszcie sanjo to przykład ludowej instrumentalnej muzyki solowej.  To wysoce artystyczna formuła pozwalająca wykonawcy pokazać jego techniczną biegłość.

Skład zespołu:

Hang yun Lee – daegeum

Yun mi Jang – haegeum

Eun young Wee – geomungo

Seongyeol Yu – piri

Eunjin Kang – jang go

Young soon Park – pansori, wokal