Kapela Brodów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 10:57
W odmienionym składzie, jak zawsze fascynujący, klasycy polskiego folku sięgają do inspiracji żydowskich przechowanych w polskiej tradycji. Wystąpią 8 lipca o godz. 23.00 w Starej Zajezdni Kraków.
Kapela Brodów
Kapela Brodów Foto: Mat. prasowe

Kapela Brodów powstała w 1992 roku. Na czele zespołu od samego początku stoi Witold Broda – artysta związany z inną legendą polskiej sceny muzyki interpretowania tradycji – Bractwem Ubogich. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Artyści zachowują oryginalne maniery wykonawcze, a w przypadku muzyki religijnej właściwy jej tematyce kontekst. Ale też  – chlubiąc się swym indywidualizmem, przyznają: „nie tyle cytujemy, ile opowiadamy tę samą co przed wiekami historię”.

W 2001 roku Kapela Brodów wydała debiutancką płytę „Pieśni i melodie na rozmaite święta”, która zdobyła tytuł Folkowego Fonogramu Roku. Świetnie przyjmowano też ich kolejne, równie znakomite albumy: „Kolędy i inne pieśni”, „Pieśni Maryjne”, „Tańce polskie”,  „Pieśni do Świętych Pańskich”. Najnowszy album „Muzikaim” to przejmujące poszukiwanie wątków żydowskich w polskiej muzyce tradycyjnej.

Sam Witold Broda przyznaje, że utwory, które złożyły się na najnowsze wydawnictwo jego zespołu, wzięły się z włóczęgi po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów ISPAN, autorów znanych i nieznanych. Jak mówi: „Kolberg notował melodie żydowskie sporadycznie. Na tysiące zapisanych znajdziemy ich kilkanaście. Zbierałem te motywy, sklejałem okruchy. Taka mogła być muzyka żydowska na wsiach w przedwojennej Polsce”.

 

Skład zespołu:

Witek Broda – skrzypce

Iwona Sojka – skrzypce

Marta Maślanka – cymbały

Jacek Mielcarek – klarnet, saksofon, taragoto

Jakub Mielcarek – kontrabas

Anatol Broda – basy