Zimą na Spitsbergenie księżyc zastępuje słońce

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 16:00
- Słońce zanika stopniowo. Są dni kiedy nie ma go już w mieście, ale jest jeszcze na górach. Potem nie ma go już na górach, ale jest jeszcze gdzieś w powietrzu - opowiadała w Dwójce Ilona Wiśniewska, autorka książki "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen".
Audio
  • Ilona Wiśniewska o życiu na Spitsbergenie (Atlas Polskich Podróżników/Dwójka)
  • Agata Lubowicka o odkryciach Henryka Arctowskiego, Antoniego Dobrowolskiego i Aleksandra Kosiby (Atlas Polskich Podróżników/Dwójka)
  • Prof. Henryk Marszałek o wyprawie na Grenlandię śladami Alfreda Jahna (Atlas Polskich Podróżników/Dwójka)
Zdjęcie z książki Ilony Wiśniewskiej Białe. Zimna wyspa Spitsbergen,
Zdjęcie z książki Ilony Wiśniewskiej "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen",Foto: Ilona Wiśniewska; dzięki uprzejmości Autorki

Spitsbergen to największa wyspa norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce i najbardziej na północ wysunięte siedlisko ludzkie na świecie. Mieszkają tu obywatele prawie pięćdziesięciu krajów, którzy przyjechali żyć i pracować w ciągłym zimnie, śniegu, ciemnościach nocy polarnej albo wiecznym słońcu dnia polarnego. Jedną z takich osób jest Polka - Ilona Wiśniewska, której książka poświęcona życiu na Spitsbergenie ukaże się niedługo nakładem wydawnictwa Czarne.

- Przyszedł taki moment w życiu, że musiałam zmienić otoczenie, a ponieważ było lato, to postanowiłam się ochłodzić i zebrać myśli na Spitsbergenie - wspominała genezę swojego wyjazdu.

Pierwszy poważny sprawdzian na tej odciętej od świata wyspie przyszedł zimą. - Mówi się, że kto nie przetrwa pierwszej zimy, to się nie nadaje do życia na Spitsbergenie. Tymczasem ja byłam nią zachwycona. To był zupełnie inny świat. Jedynym źródłem światła jest wtedy księżyc, który świeci przez cały dzień. Z drugiej strony są zorze polarne. To wszystko robi ogromne wrażenie. Myślę, że tak naprawdę dobrym sprawdzianem z życia tutaj jest druga albo trzecia zima...

Więcej o relacjach panujących między mieszkańcami Spitsbergenu i ich sposobach radzenia sobie z zimową ciemnością - w nagraniu audycji.

***

W "Atlasie polskich podróżników” rozmawialiśmy także o odkryciach polskich polarników: Henryka Arctowskiego, Antoniego Dobrowolskiego, Aleksandra Kosiby i Alfreda Jahna. Opowiadali o nich Agata Lubowicka, skandynawistka z Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Henryk Marszałek, który przewodził wyprawie na Grenlandię śladami Alfreda Jahna, zorganizowanej przez Uniwersytet Wrocławski i Wrocławski Okręgowy Związek Żeglarski w 2012 roku.
Audycję przygotowali Bartosz Panek i Kuba Borysiak.

bch,pkur

Zobacz więcej na temat: Antarktyda Arktyka podróże
Czytaj także

W Afryce Wschodniej jest coś, z czego Polacy powinni być dumni

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 19:00
- Powoli odchodzące pokolenie Ady Wińczy zapisało się złotymi zgłoskami w historii Czarnego Lądu - podkreślał Grzegorz Kępski, organizator wypraw podróżniczych do Kenii, w audycji poświęconej słynnej znawczyni kultury i świata zwierząt Afryki Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak w kajaku

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 17:30
Niezwykła historia Wacława Korabiewicza rozpoczyna się w Wilnie, na Uniwersytecie Stefana Batorego, gdzie wraz z Czesławem Miłoszem i Pawłem Jasienicą należał do Akademickiego Klubu Włóczęgów Wileńskich.
rozwiń zwiń