Święta sauna w kraju świętego Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 19:00
- Surowy klimat sprawia, że szukamy ciepłego miejsca, w którym możemy obcować z naturą i medytować - mówili o wigilijnej saunie fińscy muzycy folkowi.
Audio
  • Święta sauna w kraju świętego Mikołaja (Słuchaj świata/Dwójka)
Tradycyjna fińska sauna. W Wigilię staje się miejscem niemal świętym
Tradycyjna fińska sauna. W Wigilię staje się miejscem niemal świętymFoto: Timo Newton-Syms/Flickr

24 grudnia w "krainie tysiąca jezior" wizyta w saunie jest obowiązkowa i nabiera rytualnego charakteru oraz symbolicznego wymiaru. - Finowie doświadczają swego rodzaju katharsis - opowiadał prowadzący audycję Bartosz Panek. - Sauna jest chyba ostatnim świętym miejscem w tym zlaicyzowanym kraju - dodał.

W całej Skandynawii, ale szczególnie w Szwecji celebruje się też w sposób szczególny 13 grudnia. Dzień świętej Łucji to święto światła, które nabiera szczególnego znaczenie w kraju, w którym zima jest tak ciemna. - Ta tradycja przybyła do nas dawno temu z Włoch, po drodze obrastając we wpływy niemieckie - wyjaśniał ambasador Szwecji Staffan Herrström przy okazji pierwszych polskich obchodów dnia świętej Łucji.

A gdzie na świecie w Wigilię jada się czosnek, popijając wódką? Dlaczego na Ukrainie Boże Narodzenie świętuje się dwa razy i jak sytuacja polityczna wpłynęła na sposób obchodzenia Świąt?

***

Tytuł audycji: Słuchaj świata

Autorzy: Kuba Borysiak i Bartosz Panek

Goście: Hari Markkula, David Restes i Hans Christian Berg (fińscy muzycy folkowi), Staffan Herrström (ambasador Szwecji w Polsce), Margharetta Robb (Young Cathedral Voices z Uppsali), Igor Isayev (Redakcja Ukraińska Polskiego Radia)
Data emisji:
21.12.2014
Godzina emisji:
16.00

mm/asz

Czytaj także

Komu zawdzięczamy pierwszą szopkę?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 16:15
W liliowej Umbrii czy w tęczowej Granadzie, za kołem polarnym czy w indiańskiej chacie, w słonecznej Prowansji czy w krakowskim śniegu, wystrugana czy ulepiona, szopka bożonarodzeniowa wywodzi się z groty niedaleko wioski Greccio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boże Narodzenie pierwszych chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 06:00
Dla pierwszych chrześcijan liczył się tylko fakt, że Bóg stał się człowiekiem. Nie przywiązywali oni większej wagi ani do miejsca, ani do daty Jego przyjścia na świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ks. Józef Naumowicz: Święto Bożego Narodzenia nie ma korzeni pogańskich

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 08:10
Zwykło się uważać, że obchodzone przez chrześcijan Boże Narodzenie zastąpiło pogańskie święto związane z kultem słońca. Ksiądz prof. Józef Naumowicz udowadniał w Jedynce, że to nieprawda.
rozwiń zwiń