Być jak jesiotr. Zrozumieć magię Dunaju

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 07:08
Największa europejska rzeka Dunaj przecina w poprzek środkową Europę i płynie przez 10 krajów. Co łączy ze sobą te różnorodne państwa? O tym w audycji "Słuchaj świata” mówił autor książki "Dunaj. Opowieści o ludziach znad wielkiej rzeki” brytyjski korespondent na Węgrzech Nick Thorpe.
Audio
  • Nick Thorpe, Łukasz Galusek i Paolo Rumiz opowiadają o państwach, przez które przepływa Dunaj (Słuchaj świata/Dwójka)
Co łączy ze sobą państwa przez które przepływa Dunaj? Fragment okładki książki Dunaj. Opowieści o ludziach znad wielkiej rzeki
Co łączy ze sobą państwa przez które przepływa Dunaj? Fragment okładki książki "Dunaj. Opowieści o ludziach znad wielkiej rzeki"Foto: Wydawnictwo Mundus

Nick Thorpe podążył brzegami Dunaju ze wschodu na zachód, pod prąd rzeki i odbył roczną podróż. Przez jednego z rozmówców został z tego względu porównany do jesiotra.

- Nadal tak się czuję, ale na pewno mam większe szczęście niż jesiotr. Udało mi się bowiem przepłynąć cały Dunaj. Jesiotr jest najstarszą żyjącą rybą na Ziemi. W 1968 roku na Dunaju wybudowano tamę, żelazne wrota oddzielające Rumunię od ówczesnej Jugosławii. Od tego czasu nie może już pokonać trasy w górę rzeki, aż do Wiednia, trasy, którą przebywał od dawna. Mnie się udało dotrzeć do źródeł rzeki w Czarnym Lesie – mówił autor książki.

Jakie elementy "dunajskości” Nick Thorpe odnalazł w opisywanych krajach? M.in. o tym posłuchaj w dźwięku.

***
Tytuł audycji: Słuchaj świata
Prowadzenie:
Kuba Borysiak i Bartosz Panek
Goście:
Nick Thorpe (autor książki "Dunaj. Opowieści o ludziach znad wielkiej rzeki", brytyjski korespondent na Węgrzech), Łukasz Galusek (Międzynarodowe Centrum Kultury), dziennikarz i podróżnik Paolo Rumiz

Data emisji: 01.02.2015
Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Wilamowianie - ginący lud Europy?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 15:00
- Ich język po wojnie grzeszył w polskim uchu brzmieniem niemczyzny, a niemieckim nie jest - opowiadał w Dwójce Łukasz Galusek, znawca kultury Europy Środkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowacja odwraca się od intelektualistów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 18:00
– W Słowacji ich refleksja jest głosem wołającego na pustyni – mówił Rudolf Chmel, autor książki "Kompleks słowacki", diagnozującej stan słowackiej kultury.
rozwiń zwiń