Kolumbia. Kokaina i krew

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 11:20
Ten kraj cieszył się złą sławą. Kojarzony był z wojną domową i kartelami narkotykowymi. Za sprawą działań prezydenta Álvaro Uribe można po Kolumbii teraz w miarę spokojnie podróżować.
Audio
  • Łukasz Karusta i Giovanny Castellanos o Kolumbii (Słuchaj świata/Dwójka)
Człowiek zajmujący się niszczeniem roślin koki, PAPDPAJOANA TORO
Człowiek zajmujący się niszczeniem roślin koki, PAP/DPA/JOANA TORO

- Jest całkowicie bezpiecznie. Te wszystkie mity, które krążą o Kolumbii, żeby tam nie jechać, bo tam okradają, napadają na autobusy... Z niczym takim się nie spotkałem, od żadnego turysty też nic takiego nie słyszałem - mówił podróżujący po Ameryce Południowej dziennikarz Trójki, Łukasz Karusta.
Ciekawie opowiadał o tym Bartoszowi Pankowi i Kubie Borysiakowi w Dwójkowym "Słuchaj świata" także Giovanny Castellanos, reżyser związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Kolumbijczyk wrócił do kraju po kilkunastu latach. Wcześniej partyzantka kolumbijska rzeczywiście groziła ludziom porwaniami, teraz niebezpiecznie jest być może tylko w na szlakach gangów narkotykowych w dżungli.

Członek
Członek FARC ze swoim dzikiem kotem w punkcie kontrolnym w mieście Caqueta w Kolumbii, PAP/WpN/UPPA/Photoshot

Kolumbia kojarzona jest na świecie z najlepszej jakości kokainą. - Spotkałem turystów na północy Kolumbii, którzy leżeli sobie pod palmą i próbowali narkotyków - opowiada Karusta. W Bogocie turyści mogą kupić za dolara działkę. Turystyka narkotykowa funkcjonuje, ale w dużo mniejszym stopniu niż kiedyś.
- Trudno mi o tym mówić, bo dla mnie nie ma w tym nic atrakcyjnego. Mi się kokaina kojarzy nie z czymś egzotycznym, ciekawym, tylko z morzem krwi, które się w kraju przelało z powodu okrutnego konfliktu - podkreśla mocno Castellanos.

Armia
Armia kolumbijska prezentuje 3.9 tony kokainy przechwyconej w mieście Timbiquí, 16 marca 2013. Według władz kokaina należała do FARC.
Żołnierz
Żołnierz z antynarkotykowych sił specjalnych w likwidowanej fabryce kokaniny w dżungli, PAP/DPA/PATRICIO CROOKER

usc

Czytaj także

Próbowała przemycić narkotyki w implantach piersi

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 14:54
Do zdarzenia doszło na lotnisku w Barcelonie (Hiszpania). Uwagę straży granicznej zwróciły zakrwawiona gaza i świeże blizny na ciele kobiety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

HRW: policjanci wykorzystują indiańskie dziewczynki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 17:11
Działacze organizacji praw człowieka Human Rights Watch (HRW) rozmawiali z 50 kobietami i nastolatkami z prowincji Kolumbia Brytyjska na zachodzie Kanady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ceny kawy pójdą w górę?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 16:00
W Kolumbii producenci kawy zorganizowali strajk, a w wielu regionach kraju marsze protestacyjne by zademonstrować przeciwko spadkowi swych dochodów.
rozwiń zwiń