"Franciszek Walicki umiał robić ówczesnej władzy wodę z mózgu"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 18:30
- Jest to bezdyskusyjnie najważniejsza postać polskiej muzyki popularnej od drugiej połowy lat 50. do pierwszej połowy lat 70. Przez te 20 lat zrobił dla naszej muzyki popularnej najwięcej - mówił w audycji Piotr Metz, dziennikarz muzyczny.
Plakat
PlakatFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
06:48 Wybieram Dwójke 22.06.2021.mp3 Piotr Metz o Franciszku Walickim (Wybieram Dwójkę) 

- On się pojawia u nas w momentach absolutnie kluczowych: pierwszy festiwal jazzowy w Sopocie, pierwszy koncert zespołu rytm’n’blues, pierwszy koncert Czerwono-Czarnych. Pisze Czesławowi Niemenowi tekst do piosenki "Czy mnie jeszcze pamiętasz" i odkrywa dla świata zespół SBB - mówił Piotr Metz o Franciszku Walickim, dziennikarzu muzycznym, menadżerze pierwszych zespołów Big Bitowych, autorze tekstów ich piosenek, inspiratorze muzycznych mód i odkrywcy talentów.

Zobacz także:


Czesław Niemen NAC 1200.jpg
Lata przełomu i początki bigbitu

W związku z przypadająca w tym roku setną rocznicą urodzin gdynianina Franciszka Walickiego, ojca polskiego rock and rolla, Piotr Metz rozpoczął cykl wykładów "Historia Rock'n'Rolla: Big Bit Walickiego.

- To postać niezwykle barwna, jednak nadal, mam wrażenie, w historii naszej muzyki popularnej trochę niedoceniona - mówił dziennikarz muzyczny. - Posiadał umiejętność obchodzenia przepisów i robienia ówczesnej władzy wody z mózgu. Parę razy jego zespołom groziło obcinanie włosów przed festiwalem w Opolu.

Najbliższy wykład Piotra Metza zaplanowano w Muzeum Miasta Gdyni. Kolejne będą odbywały się do września w mniej więcej miesięcznych odstępach. Wstęp jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy na stronie muzeum.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Piotr Metz (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 22.06.2021

Godzina emisji: 16.10

mw

Czytaj także

Rock’n’roll – historia powszechna: rok 1972

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 23:00
John Lennon mówi o apatii, której nie da się naprawić narkotykami, a świat muzyki po raz pierwszy słyszy jego "Imagine". Polski rząd znosi obowiązkowe dostawy płodów rolnych przez rolników. W Irlandii Północnej żołnierze otwierają ogień do demonstrantów. Amerykanie wystrzeliwują sondę kosmiczną – Pionier 10 w stronę Jowisza. Zbliżą się ku końcowi budowa Elektrowni Cieplnej Turów. W radioodbiornikach można usłyszeć Cata Stevensa, Skaldów, Eltona Johna i Marylę Rodowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WP#230. Breakout i Dżamble

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 15:13
W "Wieczorze płytowym" wybraliśmy się w muzyczną podróż do początku lat 70. Wysłuchaliśmy m.in. jedynej płyty długogrającej polskiego zespołu jazz-rockowego Dżamble.
rozwiń zwiń