Charków to pierwsza stolica Ukrainy, 1,5-milionowe miasto na wschodzie kraju, bardzo bogate pod względem kultury.
"Drugie rozstrzelane odrodzenie"
Dziś miasto to jest dotkliwie burzone przez rosyjskie wojska. Najeźdźcy zniszczyli m.in. słynny Dom Słowo.
- W latach 20. mieszkali tam wybitni twórcy pokolenia, które Jerzy Giedroyc - wraz Jurijem Ławrynenką, który stworzył antologię tych poetów - nazwał "rozstrzelanym odrodzeniem". Lata 20. i 30. to bardzo ciekawy okres awangardowej sztuki ukraińskiej, nie tylko literatury, ale także malarstwa i filmu. Tamtych twórców zniszczyła władza radziecka, rozstrzelano ich. Dziś zabytkowy dom, o którym został nakręcony niejeden film, jest również zburzony, to drugie rozstrzelane odrodzenie - mówiła Mariana Kril.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Dziennikarka odniosła się również do tematu korytarzy humanitarnych oraz do faktu, że Rosjanie strzelali do ewakuujących się cywilów. - Korytarze miały działać od soboty w miastach takich jak Mariupol, Wołnowacha, parę setek ludzi udało się uratować, ale mimo że Rosja zapewniała, że ludzie będą mogli wyjechać z miast, to ich rozstrzeliwano - relacjonowała.
Skomentowała również propozycję Putina, by otworzyć korytarze do Rosji i na Białoruś. - To bezczelność, nie mieści się to w granicach zdrowego rozsądku - podsumowała Mariana Kril.
Lwów - konserwatorzy walczą o dziedzictwo UNESCO
W audycji sprawdziliśmy również, jak wygląda obecnie sytuacja we Lwowie, który jest przystankiem dla uchodźców zmierzających do Polski. Codziennie przyjeżdżają tam dziesiątki tysięcy osób ze wschodu.
- Jeśli chodzi o centrum miasta, można określić, że jest tam namiastka normalnego życia. Działają kawiarnie, banki, urzędy, oczywiście w ograniczonym zakresie. A im dalej od centrum, tym więcej miejsc jest zamkniętych - mówił korespondent Polskiego Radia Paweł Pawlica.
We Lwowie trwają obecnie zabezpieczanie i ewakuacja najcenniejszych zabytków miasta, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Cenny jest dosłownie każdy metr waty mineralnej, osłon przeciwogniowych czy folii hydroizolacyjnej. Dosłownie każda gaśnica jest tutaj na wagę złota - mówił Paweł Pawlica. - Konserwatorzy uwijają się jak w ulu, cenne zabytki przenoszone są do schronów przeciwlotniczych. Do jednego z nich przetransportowano średniowieczną rzeźbę Jezusa Chrystusa i witraże z Katedry Ormiańskiej - relacjonował.
Gościem audycji był również Ołeg Biłecki, dziennikarz telewizji Ukraina24, który opowiedział o tym, co dzieje się teraz w Kijowie. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
Antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainie audycje na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach donieckim i ługańskim.
06:09 Dwojka Wybieram Dwojke Mariana Kril 2022_03_07-16-14-36.mp3 Dziennikarka Polskiego Radia dla Zagranicy Mariana Kril o sytuacji humanitarnej na Ukrainie (Wybieram Dwójkę)
06:39 Dwojka Wybieram Dwojke Paweł Pawlica 2022_03_07-16-24-04.mp3 Dziennikarz Polskiego Radia Paweł Pawlica o sytuacji we Lwowie (Wybieram Dwójkę)
06:53 Dwojka_Wybieram_Dwojke_ Ołeg Biłecki 2022_03_07-17-08-10.mp3 Ołeg Biłecki, dziennikarz telewizji Ukraina24, o tym, co dzieje się teraz w Kijowie (Wybieram Dwójkę)
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Goście: Mariana Kril (dziennikarka Polskiego Radia dla Zagranicy, Redakcja Wschód - Sekcja Ukraińska), Paweł Pawlica (dziennikarz Polskiego Radia, który przekazuje informacje ze Lwowa), Ołeg Biłecki (dziennikarz telewizji Ukraina24)
Data emisji: 7.03.2022
Godzina emisji: 16.30
mg