Zobacz wideo:
(You Tube Polskiego Radia)
Paweł Ukielski jest politologiem i historykiem, adiunktem w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej Instytutu Studiów Politycznych PAN, wykładowcą Collegium Civitas. W latach 2014-2016 był wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Naukowo zajmuje się współczesnymi przemianami w Europie Środkowej po 1989 r., środkowoeuropejską współpracą regionalną, podziałem Czechosłowacji i relacjami czesko-słowackimi oraz polityką historyczną.
Co łączy Europę Środkowo-Wschodnią?
Europa Środkowo-Wschodnia jest mieszaniną etniczną, religijną i kulturową. Co zatem łączy Węgrów z Rumunami, Bułgarów z Polakami, prawosławnych z katolikami i protestantami? Czy tylko wspólna okupacja sowiecka?
Od mniej więcej tysiąca lat, kiedy ten region się ukształtował, tradycje się przenikały i wzajemnie determinowały. Relacje są zatem silne i skomplikowane. - Przez bliskość geograficzną, nawet jeżeli etnicznie czy religijnie jesteśmy różni, bardzo na siebie wzajemnie wpływaliśmy - tłumaczył Paweł Ukielski.
- Prawosławie europejskie, bez wpływów azjatyckich, jest zupełnie inne niż prawosławie Moskwy. To jest coraz bardziej fundamentalna różnica - podkreślił historyk. - Przez 350 lat Moskwa próbowała zlikwidować jakiekolwiek różnice między Rosją a Ukrainą i proszę: tak długo to trwało i się nie udało.
59:56 2022_05_28 11_59_59_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Paweł Ukielski: podziwiamy męstwo Ukraińców (Mazurek słucha/Dwójka)
Czesko-słowacki z uśmiechem
Podążając za swoimi zainteresowaniami naukowymi, nasz gość nauczył się języka czeskiego i słowackiego, choć jak twierdzi, jest to raczej język "czesko-słowacki", a wśród Czechów i Słowaków wywołuje uśmiech. - Zazwyczaj zaczynam bardziej po czesku, a jak już nie jestem skoncentrowany, to się miesza - żartował. - W czasie, kiedy uczyłem się tych jeżyków, miałem więcej kontaktu ze Słowakami, więcej z nimi rozmawiałem. I tak wyszło.
Z sympatią i podziwem dla Ukraińców
Paweł Ukielski podjął także wątek polsko-ukraińskiego zbliżenia w ostatnich miesiącach, którego źródłem, jak uważa, jest liczna emigracja zarobkowa. - Z Ukraińcami żyjemy od lat i te relacje co do zasady są bardzo dobre - podkreślił. - To zbudowało podglebie pod to, jak traktujemy Ukraińców. Bardzo silne jest też poczucie podziwu dla ich męstwa i dzielności. Pamiętamy, że przez ostatnie 250 lat to my byliśmy w sytuacji, w której są dziś Ukraińcy, i doskonale to rozumiemy.
***
Tytuł audycji: Mazurek słucha
Prowadził: Robert Mazurek
Gość: Paweł Ukielski (politolog i historyk, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 28.05.2022
Godzina emisji: 12.00
uk