Ignacy Jan Paderewski. "Robił wszystko na rzecz odzyskania niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 17:00
- Już od najmłodszych lat Paderewski był świadomy swej misji, jego horyzont był daleko zarysowany. To analogia z Chopinem, który już od początku drogi artystycznej znał swoją wartość. Paderewski wiedział, że swoją sztuką ma również służyć ojczyźnie, a nie tylko zrobić karierę. Był postacią światowego formatu, zarabiał astronomiczne pieniądze, którymi się dzielił. Starał się robić wszystko na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił w Dwójce Marcin Wąsowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Ignacy Jan Paderewski
Ignacy Jan Paderewski Foto: Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych / The Library of Congress
  • Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydaje książki związane ze swoim patronem, ale jest także wydawcą pozycji poświęconych Ignacemu Janowi Paderewskiemu.
  • O wydawnictwach NIFC poświęconych Paderewskiemu, tych już wydanych i tych planowanych rozmawialiśmy z Ewą Bogulą i Marcinem Wąsowskim z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. 

Ignacy Jan Paderewski - jedna z najwybitniejszych postaci swoich czasów

Ignacy Jan Paderewski był jedną z najwybitniejszych postaci swoich czasów. Po zakończeniu I wojny światowej, kiedy istnienie niepodległej Polski przeszło ze sfery marzeń do rzeczywistości, postrzegany był nie tylko jako wielki artysta, ale także - jako symbol odrodzenia ojczyzny. W czasach II RP mawiano, że Paderewski wygrał Polskę na fortepianie. - Owo określenie bardzo dobrze oddaje, to czego Paderewski dokonał. To powiedzenie w obieg puścił Jerzy Waldorff, mistrz takich sformułowań. Trafił idealnie, te dwie publikacje to dwie strony tego samego medalu - mówił Marcin Wąsowski.

Kompletny obraz wybitnego artysty i patrioty

Przy okazji Święta Niepodległości warto zwrócić uwagę na takie pozycje jak: "Wirtuoz słowa. Wybór przemówień i odezw Ignacego Jana Paderewskiego" czy "Listy do ojca i Heleny Górskiej". - Widzimy Paderewskiego jako osobę prywatną, a z drugiej strony jako polityka, działacza. To tworzy kompletny obraz tego wybitnego artysty, patrioty i osobowości światowego formatu - dodał gość Dwójki. 

Posłuchaj
16:03 2023_11_10 16_31_39_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Ignacy Jan Paderewski. "Ten wielki artysta robił wszystko na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości" (Wybieram Dwójkę)

 

Wybór 308 listów

Ewa Bogula powiedziała, że wybór listów do ojca i Heleny Górskiej ukazał się w 2018 roku. - To listy, które przestawiają Paderewskiego kompletnie. Od urokliwych listów pisanych przez studenta, który opowiada ojcu o sprawach bardzo przyziemnych, aż do tych późniejszych. To wybór 308 listów, widzimy również rozwój relacji z Heleną Górską, drugą żoną Paderewskiego - opisywała.

Swoją sztuką również służył ojczyźnie

Marcin Wąsowski podkreślił, że już od najmłodszych lat Paderewski był świadomy swej misji, jego horyzont był daleko zarysowany. - To analogia z Chopinem, który już od początku drogi artystycznej znał swoją wartość. Paderewski wiedział, że swoją sztuką ma również służyć ojczyźnie, a nie tylko zrobić karierę. Był postacią światowego formatu, zarabiał astronomiczne pieniądze, którymi się dzielił. Starał się robić wszystko na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości - zaznaczył.

***

Ignacy Jan Paderewski - niezwykłe życie

Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor, działacz społeczny i mąż stanu, który jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski traktat wersalski, urodził się 6 listopada 1860 roku (18 listopada według kalendarza juliańskiego) w Kuryłówce na Podolu, w ówczesnym zaborze rosyjskim.

W 1872 roku rozpoczął studia w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Od 1881 roku kontynuował studia muzyczne w Berlinie, a następnie w Wiedniu, m.in. pod okiem słynnego profesora Teodora Leszetyckiego. W tym czasie powstawały jego pierwsze ważne kompozycje. W 1888 roku zagrał serię koncertów w paryskiej Salle Erard, które zapoczątkowały wielką karierę pianisty.

Amerykański sen

Pierwsze amerykańskie tournée Paderewskiego, które odbyło się w 1891 roku, przyniosło mu kolejny sukces. Odtąd występował prawie we wszystkich krajach Europy i obu Ameryk, a także w Afryce (1912) i Australii (1904). Nadal zajmował się kompozycją. Napisał m.in.: Koncert a-moll na fortepian i orkiestrę op. 17 (1888), operę "Manru" (1900) i Symfonię h-moll "Polonię" (1907), która powstała jako "hołd patriotyczny dla ojczyzny".

Czytaj też:

Sprawa polska

Dzięki osobistym wpływom Paderewski dotarł do prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona, przekonując go do wsparcia sprawy polskiej. W styczniu 1917 roku przedstawił mu memoriał dotyczący konieczności odbudowy niepodległego państwa polskiego. 28 sierpnia 1917 roku został członkiem Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu i jego przedstawicielem w USA. Przyczynił się do tego, że w ogłoszonym 8 stycznia 1918 roku orędziu prezydenta USA do Kongresu znalazł się punkt dotyczący odbudowy niepodległej Polski.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Goście: Ewa Bogula i Marcin Wąsowski (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)

Data emisji: 10.11.2023

Godzina emisji: 16.30

mgc/mo

Czytaj także

"Niepodległość to najwyższa wartość". Czym dla Polaków jest wolność?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 22:00
W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Czym dla nas dziś jest niepodległe i suwerenne państwo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie. Przybliża historię Polski po II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 09:50
W Izbie Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie przy Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczniów. - Chcemy poszerzać wiedzę historyczną młodzieży - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karol Kasprzak z Biura Edukacji Narodowej IPN. Jak opowiadać młodym ludziom o historii?
rozwiń zwiń