Portret mężczyzny w czasach przełomu: od ułana do inżyniera

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 18:00
Marszałek Piłsudski, inżynier Karwowski, Lech Wałęsa, a może Adaś Miauczyński? - Jaki był wzorcowy polski mężczyzna ubiegłego wieku? Czy w ogóle istniał? Po historii polskiej męskości, jej archetypów i atrybutów oprowadził nas w Dwójce profesor Wojciech Śmieja.
Inżynier Karwowski, Lech Wałęsa, a może Adaś Miauczyński? Jaki był ideał mężczyzny XX wieku? Czy ewoluował do czasów współczesnych? Na zdjęciu: Inżynier Karwowski w kadrze z serialu Czterdziestolatek.
Inżynier Karwowski, Lech Wałęsa, a może Adaś Miauczyński? Jaki był ideał mężczyzny XX wieku? Czy ewoluował do czasów współczesnych? Na zdjęciu: Inżynier Karwowski w kadrze z serialu "Czterdziestolatek".Foto: mat.pras.

Od honorowych ułanów przez awansujących robotników aż po transformacyjnych biznesmenów - typy męskości i ich archetyp nieustannie ewoluują. Jak wygląda ideał mężczyzny? Czym wzorzec ten różni się od ubiegłowiecznego? 


Posłuchaj
12:41 Wybieram Dwójkę 2024_10_23-16-31-45.mp3 Ideał mężczyzny? Wzorzec męskości XX wieku (Wybieram Dwójkę)

 

Wzorce męskości w Nowej Polsce

Status społeczny, sprawność, pewność siebie i dominacja - te cechy powszechnie utożsamiane są z męskością. Jej definicja oraz przypisywane cechy zmieniały się w czasie. - Pod koniec XIX wieku wyczerpywał się model kultury szlacheckiej, sarmackiej oraz arystokratycznej. Do głosu zaczęli dochodzić "ludzie nowi": inteligencja, chłopi, a także kobiety. Trzeba było wymyślić formułę na nowoczesną, polską męskość, oprzeć się na innej klasie społecznej, na innym systemie wartości - mówi gość Dwójki.

- Literatura polska w pewnym sensie kształtowała naszą wyobraźnię i pogląd. Czytając klasyków, widzimy, że kreują oni mężczyznę, który ma być polską odpowiedzią na wyzwania nowoczesności - dodaje.

Czytaj także: 

Gwałtowne zmiany po II wojnie światowej 

Jak zaznacza autor opracowania, istotnym punktem odniesienia były dla niego relacje rodzinne. - Uległy one gwałtownej przemianie, głównie po II wojnie światowej. Wpływ miała na to zmieniająca się rolą kobiet w społeczeństwie i na rynku pracy - podkreślił. Współcześnie coraz więcej mówi się o ewolucji kulturowej i końcu tradycyjnego podziału ról.


Socjalistyczny ideał mężczyzny 

- W socjalistycznej modernizacji dano masom obietnicę wyjścia z niewydolnej, przeludnionej, brudnej, biednej wsi do miasta. Miejski standard życia oznaczał dla mężczyzn konieczność przebudowy wyobrażeń o sobie i swoich możliwościach. Dla szerokich mas standardem mężczyzny miał być robotnik awansujący do pułapu inteligenta pracującego, czyli inżyniera - socjalistyczny wariant amerykańskiej opowieści o sukcesie: od pucybuta do milionera - wyszczególnia profesor Wojciech Śmieja. 


Profesor Wojciech Śmieja to polonista i literaturoznawca Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się głównie literaturą i kulturą polską XX i XXI wieku. Jego zainteresowania badawcze obejmują reprezentacje i ekspresje płci i seksualności. Opublikował cztery monografie autorskie, tom reportaży, kilkadziesiąt artykułów, szkiców, esejów w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych i pracach zbiorowych. 


***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadziła: Monika Zając

Gość: prof. Wojciech Śmieja (polonista i literaturoznawca, Uniwersytet Śląski)

Data emisji: 23.10.2024

Godz. emisji: 16.30

IAR/PAP/zch/wmkor/am

Czytaj także

Magia rzeczy niewielkich. Krzysztof Czyżewski i jego wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2024 13:00
- Moja mama uczyła mnie wszystkich imion świata. Pamiętam na przykład rzeczkę, na której nie było mostu. Kładła pierwszy kamień i mówiła: stań na nim. Podawała mi następny, a ja stawiałem kolejny krok. A jak już było się na środku tej rzeczki, to już było łatwiej przeskoczyć na drugi brzeg, niż się cofnąć. Ta figura budowania mostu do dzisiaj ze mną jest - opowiadał w Dwójce Krzysztof Czyżewski, dyrektor Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marzanna Bogumiła Kielar. Poetka, którą inspiruje geologia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 21:11
"Zbudowała swój świat, odseparowany, chłodny, wilgotny, lecz przesycony cichą emocją, niepewną, lecz wyczuwalną duchowością, także kobiecy" - tak uzasadniono przyznanie Marzannie Bogumile Kielar Nagrody Poetyckiej "Silesius" za całokształt twórczości. Poetka podzieliła się w Dwójce swoją drogą do poezji oraz tym, dlaczego inspiruje ją geologia.
rozwiń zwiń