Pokojowa Nagroda Nobla i odzyskany blask Notre Dame

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 14:57
Pokojowa Nagroda Nobla, zakończenie procesu odbudowy paryskiej katedry Notre Dame i film dokumentalny o życiu w państwie talibów – to tematy, które pojawiły się w kolejnej odsłonie "Połączenia międzynarodowego".
Katedra Najświętszej Maryi Panny w Paryżu została ponownie otwarta wieczorem w sobotę, 7 grudnia
Katedra Najświętszej Maryi Panny w Paryżu została ponownie otwarta wieczorem w sobotę, 7 grudniaFoto: Shutterstock/I amar prestar aen

Gościem audycji "Połączenie międzynarodowe" była Felicja Lamprecht. Polska konserwatorka sztuki, malarka i kopistka była w gronie prawie 2000 osób, które pomogły zniszczonej w pożarze świątyni odzyskać dawny blask. 80 z nich postanowiło założyć… chór, który wystąpił niedawno w katedrze.


Posłuchaj
41:55 _PR2 (mp3) 2024_12_18-13-06-12.mp3 Pokojowa Nagroda Nobla i odzyskany blask Notre Dame (Połączenie międzynarodowe/Dwójka)

 

Przedstawiciele japońskiej organizacji Nihon Hidankyo, zrzeszającej ocalałych z amerykańskich ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, odebrali 10 grudnia – w rocznicę śmierci Alfreda Nobla – wyróżnienie za "wysiłki na rzecz stworzenia świata wolnego od broni jądrowej i za pokazanie poprzez zeznania świadków, że broń jądrowa nigdy nie może zostać ponownie użyta".

Czy w świecie pełnym wojen potrzebna jest Pokojowa Nagroda Nobla i co nam mówi o współczesnym świecie wybór tegorocznych laureatów? O tym opowiedziała dr Justyna Nakonieczna-Bartosiewicz z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkaliśmy się także z Witoldem Repetowiczem i Siarhejem Marchykiem – twórcami nagrodzonego na festiwalu HumanDOC dokumentu "Żyjąc z talibami".

***

Tytuł audycji: Połączenie międzynarodowe

Prowadziła: Monika Zając

Data emisji: 18.12.2024

Godz. emisji: 13.05

dz

Czytaj także

"Światło silniejsze od słońca". Relacja polskiego zakonnika, który przeżył atak atomowy na Nagasaki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 05:45
–  Ponieważ wcześniej była syrena i nalot się skończył, myśleliśmy, że już nie będzie zagrożenia. Zaczęliśmy dalej pracować. Nagle powstał straszny wiatr – mówił w 1957 roku przed mikrofonem Radia Wolna Europa o. Mieczysław Mirochna, współpracownik św. Maksymiliana Kolbego, wspominając zniszczenie Nagasaki przez bombę atomową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko "Akira". 50 lat Geinoh Yamashirogumi

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2024 01:00
W "Nocnej strefie" przyglądaliśmy się historii zespołu, który od pięciu dekad przeciera szlaki w muzyce, nauce i kulturze, a sławę przyniosła mu ścieżka dźwiękowa do słynnego anime "Akira".
rozwiń zwiń