Autor "Proszę to wyciąć" analizuje najważniejsze polskie filmy pierwszego ćwierćwiecza PRL-u. Za punkt wyjścia bierze właśnie historię wyciętych z nich scen i próbuje odpowiedzieć na pytanie: jakimi filmami byłyby "Pokolenie" i "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy, "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza, "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka czy "Rejs" Marka Piwowskiego, gdyby nie ingerencje cenzorskie? Jakie treści dobudowywały do tych filmów sceny, których usunięcie zostało autorom odgórnie narzucone?
Zestawienie archiwalnych dokumentów produkcyjnych i cenzorskich z odkrytymi fotosami oraz wspomnieniami twórców pozwala najpełniej dziś odtworzyć nie tylko historię konkretnych scen wyciętych z filmów, ale także opisać cały skomplikowany proces ingerowania w dzieło filmowe na różnych etapach jego produkcji.
Spotkanie z Piotrem Śmiałowskim o godz. 8.30.
Wcześniej - tuż po godzinie 8. wspominać będziemy Renatę Gorczyńską - dziennikarkę Polskiego Radia, publicystkę, historyczkę literatury, tłumaczkę, twórczynię wybitnych spotkań literacko - radiowych, autorkę serii rozmów z Czesławem Miłoszem wydanych w książce "Podróżny świata".
Ponadto w Poranku
- rekomendacje kulturalne Bogny Świątkowskiej,
- "Straszny dwór" na motywach libretta Jana Chęcińskiego do opery Stanisława Moniuszki w reżyserii Anny Obszańskiej w Starym Teatrze w Krakowie,
- Płyta tygodnia: Antonio Vivaldi: Le Quattro Stagioni.
***
Na audycję "Poranek Dwójki" w środę (12.02) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Marcin Pesta.
dz