Maurizio Pollini w studiu Abbey Road

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2025 16:00
W ślad za niedawno minioną, 1. rocznicą śmierci Maurizia Polliniego, wytwórnia Warner opublikowała album z chopinowskimi interpretacjami wielkiego pianisty. Na płycie znalazło się legendarne, wczesne nagranie kompletu etiud op. 10 i op. 25 Chopina; zapis utrwalony przez 18-letniego Polliniego w londyńskim studiu Abbey Road we wrześniu 1960 roku, pół roku po triumfie artysty na VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.
Maurizio Pollini, zwycięzca VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1960 roku, stoi przy portrecie Chopina, w jego rodzinnym domu w Żelazowej Woli.
Maurizio Pollini, zwycięzca VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1960 roku, stoi przy portrecie Chopina, w jego rodzinnym domu w Żelazowej Woli.Foto: Barącz/PAP/CAF

To świetne, młodzieńcze nagranie, ukazujące nie tylko perfekcję techniczną, ale też poetycką naturę Polliniego, przeleżało w szufladzie przez 50 lat, zanim wydał on zgodę na jego publikację. Całość, z miejsca okrzyknięta fonograficzną sensacją, ukazała się w 2011 roku nakładem koneserskiej wytwórni Testament.


Posłuchaj
56:37 2025_04_09 14_58_52_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Maurizio Pollini w studiu Abbey Road (Chopin osobisty/Dwójka) 

Dziś, po roku od śmierci włoskiego pianisty, firma Warner publikuje nową wersję tego nagrania, wydaną na bazie oryginalnych taśm z 1960 r. Za nami pierwsza okazja do zapoznania się z tym albumem - zabrzmiała bowiem 12 etiud op. 10 Chopina. W wykonaniu Maurizia Polliniego słuchaliśmy także Ballady g-moll op. 23 oraz wybranych nokturnów w zapisie pochodzącym z londyńskich sesji pianisty.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 9.04.2025

Godz. emisji: 15.00

pg/k

Czytaj także

Stanisław Leszczyński: Maurizio Pollini był typem pianisty rzeźbiarza

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 13:00
- Maurizio Pollini był wirtuozem, pozostawił wzorce nagrań etiud Chopina. W jego interpretacjach wszystkich utworów przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się muzyczny sens. Podczas zajęć ze studentami jego nagrania wykorzystywałem do ilustrowania waloru dochodzenia przez interpretatora do istoty dzieła muzycznego - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński o zmarłym wirtuozie fortepianu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maurizio Pollini i Luigi Nono w muzycznej kooperacji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 00:00
W "Nowej strefie" przypomnieliśmy współpracę zmarłego niedawno wielkiego pianisty, Maurizia Polliniego z awangardowym kompozytorem, Luigim Nono.
rozwiń zwiń