"Papież ostatnich", "Papież - mistrz wszystkich" - włoska prasa żegna Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2025 11:25
Wtorkowe wydania włoskich dzienników, niezależnie od profilu tematycznego i światopoglądowego, poświęcone są papieżowi Franciszkowi, który zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w wieku 88 lat. - Nawet największa gazeta sportowa Europy, "La Gazzetta dello Sport", na 19 stronach opisuje sportowe i nie tylko sportowe sympatie Franciszka. W nagłówku czytamy zaś "Papież - mistrz wszystkich" - mówił w Dwójce Piotr Kowalczuk, korespondent Polskiego Radia w Rzymie.
Śmierć papieża Franciszka była głównym tematem we wszystkich ukazujących się we Włoszech dziennikach.
Śmierć papieża Franciszka była głównym tematem we wszystkich ukazujących się we Włoszech dziennikach.Foto: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Od dłuższego czasu papież Franciszek zmagał się z chorobą. Ostatnio miał problemy z mówieniem i odczytywaniem treści katechez. 14 lutego po porannych audiencjach trafił do rzymskiej Polikliniki Gemelli w związku z zapaleniem oskrzeli, które przeszło w zapalenie płuc. Jeszcze dzień przed śmiercią Franciszek, wyraźnie słaby, pozdrowił wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra i spotkał się z wiceprezydentem USA J.D. Vance'em.

<<< Tutaj możesz posłuchać całej rozmowy z Piotrem Kowalczukiem >>>

Włoska prasa o Franciszku 

W świąteczny poniedziałkowy ranek papież zmarł. Następnego dnia był to główny temat we wszystkich ukazujących się we Włoszech dziennikach. - Jeśli chodzi o dwie najważniejsze włoskie gazety: "Corriere della Sera" i "la Repubblica" to, podobnie jak rzymski dziennik "Il Messaggero" i prestiżowy dziennik gospodarczy "Il Sole 24 Ore", wyszły z identycznym tytułem na pierwszej stronie: "Papież ostatnich". Oczywiście to nie wszystko. Nagłówek w "La Stampa" to "Epoka Franciszka". "il Giornale" - "Żegnaj niewygodny papieżu". Komunistyczna "l'Unità" - "Padła Gwiazda Polarna". Lewicowy "Domani" - "Ostatni rewolucjonista. Drugiego takiego nie będzie" - relacjonował z Rzymu Piotr Kowalczuk.

Pontyfikat, który trwał 12 lat

Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie, w rodzinie włoskich imigrantów, kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża 13 marca 2013 roku. Zastąpił Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu ze względów zdrowotnych. Po wyborze przyjął imię Franciszek na cześć świętego z Asyżu. Miało ono charakter programowy, z uwagi na to, że jego patron jest uosobieniem Kościoła biednych i uciskanych oraz symbolem odrzucenia luksusu przez duchowieństwo.

Podczas pontyfikatu odbył 47 podróży zagranicznych oraz 40 we Włoszech. W 2016 roku przebywał z pięciodniową wizytą w Polsce, związaną ze Światowymi Dniami Młodzieży. Franciszek uczcił też na Jasnej Górze 1050. rocznicę chrztu Polski oraz modlił się na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Papież reformator

W 2013 roku powołał Radę Kardynałów, jako organ doradczy w przeprowadzeniu reformy kurii rzymskiej. Wprowadzone zmiany, między innymi połączenie kilku urzędów czy zastąpienie dotychczasowych kongregacji i papieskich rad dykasteriami, usankcjonował w konstytucji apostolskiej z 2022 roku. Ogłosił Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, a w grudniu 2024 - Rok Jubileuszowy 2025.

W nauczaniu Franciszek nawoływał do ubóstwa i miłości, czyli powrotu do korzeni chrześcijaństwa. Zachęcał, zarówno wiernych, jak i rządzących, aby troszczyli się o ubogich, bezrobotnych i bezdomnych. Ogłosił kampanię walki z głodem na świecie, zwracał uwagę na potrzeby imigrantów i osób opuszczonych.

Obrońca pokoju na świecie

Papież angażował się w działania na rzecz pokoju na świecie, między innymi apelował o pokój w Ukrainie, w Ziemi Świętej, w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Uczestniczył w 2016 roku w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój w Asyżu, w którym wzięło udział ponad 400 przywódców religijnych i politycznych z całego świata. Apelował o położenie kresu działaniom wojennym w Syrii. Zachęcał też do globalizacji solidarności, której celem jest integralny rozwój każdego człowieka.

Czytaj także:

Radykalnie zwalczał nadużycia seksualne wśród duchownych, w tym celu powołał Papieską Komisję do spraw Ochrony Nieletnich, a w kodeksie Państwa Watykańskiego wprowadził surowe kary.

Franciszek był 266. biskupem Rzymu w historii Kościoła, pierwszym jezuitą, a także od prawie 200 lat pierwszym zakonnikiem zasiadającym na Stolicy Piotrowej. Był też pierwszym papieżem spoza Europy od trzynastu wieków i pierwszym pochodzącym z Ameryki Łacińskiej. Miał 88 lat.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Piotr Kowalczuk (korespondent PR w Rzymie)

Data emisji: 22.04.2025

Godz. emisji: 8.35

IAR/pg/kor

Czytaj także

Konklawe po śmierci Franciszka. Podano termin

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2025 07:22
W poniedziałek o 7:35 zmarł papież Franciszek. Od tego czasu w Watykanie trwają przygotowania do uroczystości pogrzebowej Ojca Świętego oraz konklawe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Watykan opublikował zdjęcia zmarłego Franciszka w otwartej trumnie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2025 09:33
W kaplicy Domu Świętej Marty w Waykanie, w którym mieszkał i zmarł papież, od wczoraj spoczywa jego ciało. Pojawiły się pierwsze zdjęcia zmarłego Franciszka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dalajlama żegna Franciszka. "To najlepszy hołd, jaki możemy mu złożyć"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2025 10:37
Dalajlama XIV odniósł się śmierci papieża Franciszka. Stwierdził, że "najlepszym hołdem, jaki możemy mu złożyć, jest bycie osobą serdeczną, służącą innym". - Gdziekolwiek jesteśmy i w jakikolwiek sposób możemy - zaznaczył.
rozwiń zwiń