Wiosenne Wszystkie Mazurki Świata na start

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2025 13:00
Ruszył 16. festiwal Wszystkie Mazurki Świata - wiosenne święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu! Przed nami cztery dni koncertów, warsztatów i potańcówek, z udziałem najlepszych kapel wiejskich i miejskich z Polski, Węgier, Francji i Słowacji, huczny benefis warszawskiego Domu Tańca, nauka tańca, śpiewu, gry, barwne Targowisko Instrumentów, wydarzenia dla dzieci i Noc Tańca do białego rana! 
Audio
Wszystkie Mazurki Świata 2024
Wszystkie Mazurki Świata 2024Foto: M_Cieszewski

Czy żałoba narodowa w sobotę anuluje Noc Tańca?

Uspokajamy! Jak mówi organizatorka Jagna Knittel – nie. Noc Tańca się odbędzie natomiast z pewnością zmieni się „temperatura” finału festiwalu.

- 26 kwietnia, na ostatni dzień festiwalu, zaplanowane mamy Targowisko Instrumentów, bardzo kolorowe, będzie wielu wystawców. Odbędą się też zajęcia specjalnie dla dzieci. Zawsze po trwającym cały dzień Targowisku zaczynała się Noc Tańca. I ona się odbędzie, aczkolwiek będzie przesunięta w czasie. Wciąż trwają na ten temat rozmowy z wykonawcami. Polecam śledzenie naszych mediów społecznościowych. Pewne jest, że między Targowiskiem a Nocą Tańca odbędzie się koncert nastrojowych pieśni zadumy.

O tym, co wydarzy się w sobotę – dowiemy się niebawem, tymczasem plan na środę, czwartek i piątek pozostaje bez zmian – nie zabraknie warsztatów, potańcówek i koncertów! Pierwsze z nich już za nami.

- Od dziesiątej już słychać pierwsze warsztaty. Dziś tym miejscem warsztatowym jest Centrum Promocji Kultury Praga Południe na Podskarbińskiej. Od rana słychać tam skrzypce, rozśpiewujących się śpiewaków… - mówi Knittel.

Z kolei już o 19.00 – pierwszy koncert! Wedle zwyczaju – festiwal otwiera Stara Tradycja – konkurs dla (nie tylko) młodych artystów kontynuujących i rekonstruujących tradycyjne melodie z Polski.  (sytuacja polityczna ostatnich lat dopuszcza też udział obywateli Białorusi i Ukrainy).

- Koncert laureatów konkursu towarzyszy od dawien dawna festiwalowi. To też wydarzenie wyjątkowe. Poziom jest rzeczywiście bardzo wysoki. Artyści wystąpią w koncercie, po czym otworzy się Klub Festiwalowy, w którym zagrają do tańca. Spodziewamy się, że będzie super potańcówka.

„Poziom młodych ludzi, którzy są bardzo świadomi swojej tradycji to coś niezwykłego, robi na mnie wrażenie”, zdradza Kuba Borysiak, który w tym roku jest jednym z jurorów Starej Tradycji.

Poza Centrum Kultury przy Podskarbińskiej, festiwal Wszystkie Mazurki Świata gościć będzie także Terminal Kultury na Gocławiu. Tam odbędzie się część piątkowych warsztatów oraz koncerty.

 

30 lat Domu Tańca. Perłowe gody i ponad stu artystów

Trzydzieści lat temu grupka fascynatów odkryła skarb z tych najcenniejszych – którym można się dzielić i go nie ubywa. Skarb spotkania przy starej muzyce, naturalnie splatającej głosy instrumentów ze śpiewem i tańcem. A wraz z nim objawił się świat ludzi, dzięki którym ów skarb trwa.

Tak zawiązał się Dom Tańca – pierwsza organizacja uporczywie proponująca miastu zabawy taneczne przy niestylizowanej muzyce polskiej wsi. Wieść o skarbie rozchodziła się w swoim tempie, czasem niezauważenie, bo na przekór ciążeniu historii i mód. A jednak po dekadzie szlachetny wirus dotarł do największych ośrodków miejskich, a dziś pokrywa nasz kraj siatką dziesiątek dźwięcznych inicjatyw. [mat. organizatora]

W związku z 30-leciem rodzimego Domu Tańca 24 kwietnia odbędzie się benefis, w którego trakcie wystąpi ponad setka artystów w różnych konstelacjach. Na scenie pojawi się około 20 kapel młodych i bardziej doświadczonych muzykantów związanych z Domem Tańca.

Organizatorzy zapraszają na wieczór i noc w stylu telewizyjnego show sylwestrowego z połowy lat 90. XX wieku. „Zamierzamy świętować gromadnie, w ruchu, z przymrużeniem oka (gdy zakręci się w nim łza)”, obiecują. Wielka feta Domu Tańca rozpocznie się w Terminalu Kultury na Gocławiu o 19.00, a potrwa… kto to wie…

Wśród gości wystąpią: Pierwszy skład kapeli Domu Tańca, Kapela Muzykantek Domu Tańca, Tęgie Chłopy, Diabubu, Kapela Braci Zawiejoków i Sióstr Kretkowskich Joint Forces, Kapela Biskupianie, Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, Kożuch, Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Fedaków, Kapela Andrzeja Malika, Kapela Wiesi Gromadzkiej, Janusz Prusinowski Kompania, Kapela Niwińskich, Piękna Kompania, Kapela Katarzyny Andrzejowskiej, Kapela Katarzyny Chodoń, Zwykli Ludzie, Gracze z Łęgu, Zwieże, Weterani Wiru, Kapela Agopsowicza.

 

Dom Tańca – od Węgier po kres świata

- Domy Tańca to nasz motyw przewodni. Taki jest tytuł tegorocznego festiwalu: Szlakiem Domów Tańca – mówi nasza gościni.

Na festiwalu pojawią się goście z Węgier – kolebki idei Domów Tańca w tej części Europy (nurt zrodził się około lat 70. XX w.). Następnie rozszerzył się na Słowacje (skąd także przyjadą festiwalowi artyści) i trafił do Polski w latach 90. ubiegłego stulecia.

- Wcześniej, bo już w latach 50. w Bretanii, we Francji zaczął się ruch potańcówek, pielęgnowania własnej muzyki. Miało to związek z pielęgnowaniem własnej tożsamości, na język bretoński i razem z tym przyszła fala chęci do tańczenia tradycyjnych tańców – wspomina Jagna Knittel.



W Źródłach także nagrania zespołów które pojawią się na festiwalu, m.in.: węgierskiego Erdőfű oraz słowacka Muzička. Zaprosimy Państwa także na koncert laureatów Stara Tradycja.


***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 23.04.3035

Godzina emisji: 12.00