Szkocką muzykę ukształtował krajobraz i pogoda

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 17:12
- Ta muzyka daje wrażenie zakotwiczenia w gruncie, nie ma w niej tego pędu do jakiejś kulminacji, jest bardzo statyczna - mówił w Dwójce muzyk Maciej Rychły, współtwórca spektaklu z pieśniami gaelickimi.
Audio
  • Maciej Rychły o szkockim projekcie zrealizowanym przez teatr "Pieśń kozła" (Źródła/Dwójka)
kamienny krąg ze szkockiej wyspy Callanish
kamienny krąg ze szkockiej wyspy CallanishFoto: Wikipedia/Marta Gutowska/C.C. 3.0

Maciej Rychły przez dwa lata odwiedział szkockie wyspy, gdzie zbierał tradycyjne utwory gaelickie. Posłużyły one do stworzenia spektaklu "Return to the Voice", zrealizowanego przez wrocławski teatr "Pieśń kozła”. Przedstawienie zebrało znakomite recenzje podczas tegorocznego edynburskiego festiwalu Fringe.

- Całość wykonywaliśmy w katedrze w Edynburgu. To było kilkanaście koncertów w sierpniu. 12 śpiewaków, sześć pań i sześciu panów i ja jako muzyk. Grałem na dudach wielkopolskich - wspominał w "Źródłach" Maciej Rychły.

Spektakl, w którym udział wzięła Anna Maria Jopek, będzie można obejrzeć w grudniu we Wrocławiu. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

Z Maciejem Rychłym rozmawiała Maria Baliszewska.

bch/jp

Czytaj także

"Gdyby Kolberg miał fonograf...", refleksja nad "Ludem" przez pryzmat nagrań

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
- Chcemy się zastanowić, na ile nagrania, które były robione ponad 100 lat po śmierci Kolberga, mogą rzucić światło na sposób czytania i interpretacji jego zapisków - mówił w Dwójce Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grupa Z Lasu: wybieramy pieśni, które nie są nam obojętne

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 16:26
- Nie ma czegoś takiego jak czysta rekonstrukcja pieśni ludowych. Kiedy śpiewamy repertuar znany nam z nagrań osób żyjących albo nie żyjących, nawiązujemy z nimi relację - mówiła w Dwójce Jagna Knittel, założycielka grupy Z Lasu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magia huculska. Podobne powoduje podobne

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:07
- Podstawy magicznego myślenia Hucułów opierają się na dwóch zasadach. Pierwsza zakłada, że skutek podobny jest do przyczyny. Według drugiej rzeczy, które kiedyś pozostawały ze sobą w styczności, nadal na siebie działają - mówiła w Dwójce etnografka dr Urszula Janicka-Krzywda.
rozwiń zwiń