Podhalanie i Spiszacy. Trudne sąsiedztwo

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 14:10
- Spiszacy to dla Podhalan najbliższe zwierciadło, poprzez które określają swoją tożsamość - mówiła w Dwójce Maria Małanicz-Przybylska, koordynatorka badań na Podhalu.
Audio
  • Maria Małanicz-Przybylska o książce "Co słychać na Podhalu. Tradycja we współczesności" (Źródła/Dwójka)
Rzeka Białka to naturalna granica między Podhalanami i Spiszakami. Na zdjęciu przełom Białki pod Krempachami. Widok z Obłazowej na Kramnicę
Rzeka Białka to naturalna granica między Podhalanami i Spiszakami. Na zdjęciu przełom Białki pod Krempachami. Widok z Obłazowej na KramnicęFoto: Wikipedia/Jerzy Opioła/C.C. 3.0

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się książka "Co słychać na Podhalu. Tradycja we współczesności" - praca zbiorowa pod redakcją Marii Małanicz-Przybylskiej. Jest to efekt pracy studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, badań prowadzonych na Podhalu w latach 2011 - 2013, w ramach laboratorium etnograficznego.
Jeden z zamieszczonych tam tekstów dotyka tematu wzajemnych stosunków między Podhalanami i Spiszakami. - Minione bogactwo i dobrobyt Spisza służy Podhalanom do wykazywania różnic w mentalności między tymi grupami - zauważa Maria Małanicz-Przybylska. - Sąsiadów zza Białki Tatrzańskiej określają jako ludzi interesownych, zdolnych się wyrzec swoich przekonań dla pieniędzy.

***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadząca: Anna Szotkowska
Gość: Maria Małanicz-Przybylska (etnografka)
Data emisji: 2.12.2014
Godzina emisji: 12.00

bch/jp

Zobacz więcej na temat: folk Podhale
Czytaj także

Włodzimierz Kotoński - świadek złotej ery podhalańskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 12:04
- Poza Kościeliskiem odwiedzałem inne wsie, żeby zobaczyć różne oblicza góralskiego folkloru. W Bukowinie Tatrzańskiej poznałem Bronisławę Konieczną-Dziadońkę. To była niesamowita skrzypaczka, nigdy się nie uczyła, ale grała wirtuozowsko - wspominał w archiwalnym nagraniu Włodzimierz Kotoński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Obrochta: dziadek to był pierwszy skrzypek na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 14:24
Grę górali z rodziny Obrochtów doceniał sam Karol Szymanowski. W setną rocznicę urodzin prymisty Władysława Obrochty wysłuchaliśmy jego wspomnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy wojny światowe według góralskiego czarnoksiężnika

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 16:00
- W XIX wieku na Podhalu nie dało się żyć bez magii – uważa Katarzyna Ceklarz, współautorka książki "Czary góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich".
rozwiń zwiń