Nowe brzmienia kołysanek przedwojennych Żydów

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 10:00
- Odczytując nuty skupiłam się na melodii, by mieć swobodę, co do ubierania jej w akordy - mówiła Ola Bilińska, która przygotowała płytę z żydowskimi kołysankami.
Audio
  • Ola Bilińska o projekcie "Beryozkele”. Rozmawiał Piotr Kędziorek (Źródła/Dwójka)
Ola Bilińska (na zdjęciu) wystąpiła z projektem Beryozkele na festiwalu Nowa Tradycja 2014.
Ola Bilińska (na zdjęciu) wystąpiła z projektem "Beryozkele” na festiwalu Nowa Tradycja 2014.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

"Beryozkele” to nowy album wokalistki i kompozytorki Oli Bilińskiej, laureatki wyróżnienia na tegorocznej Nowej Tradycji. Na płycie znalazły się utwory w języku jidysz: przedwojenne kołysanki i pieśni "wieczorne”, nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem.
- Natrafiłam na nie dzięki Raphaelowi Rogińskiemu, który od lat kolekcjonuje repertuar żydowski. To on mnie namówił, żebym zainteresowała się kołysankami z dwóch amerykańskich śpiewników - opowiadała artystka.
Początkowo utwory miały być nagrywane w zabytkowej synagodze w Sejnach. Okazało się to jednak niemożliwe ze względu na jej lokalizację. - Świątynia znajduje się przy drodze przelotowej. Mimo, że nagrania zaczynaliśmy późno w nocy, to jednak przejeżdżające samochody przeszkadzały w rejestracji tak kameralnego repertuaru – wyjaśniła artystka.

***
Tytuł audycji:
Źródła

Prowadzenie: Piotr Kędziorek
Gość:
Ola Bilińska
Data emisji:
5.12.2014
Godzina emisji:
12.00

bch/mm

Czytaj także

Tysiąc lat historii Żydów polskich pod jednym dachem

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 20:50
W warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich Polin uroczyście otwarto wystawę stałą. Posłuchaj przewodnika po tej niezwykłej ekspozycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jidysz - ginące dziedzictwo?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 11:43
Przed wojną językiem jidysz porozumiewało się ok. 13 mln Żydów. Warszawa uchodziła wtedy za światową stolicę tego języka - co trzeci jej mieszkaniec mówił w jidysz.
rozwiń zwiń