Jak Maria Baliszewska wypromowała muzykę ludową

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 14:00
– Nim zaczęłam pracę w radiu, audycje nie zachęcały, by zająć się muzyką ludową – mówiła Maria Baliszewska, laureatka tegorocznej Nagrody im. Oskara Kolberga.
Audio
  • Jak Maria Baliszewska wypromowała muzykę ludową (Źródła/Dwójka)
Maria Baliszewska. To jej zawdzięczamy wiele płyt z serii Muzyka Źródeł
Maria Baliszewska. To jej zawdzięczamy wiele płyt z serii "Muzyka Źródeł"Foto: Grzegorz Śledź / PR2

Maria Baliszewska wychowała się w muzycznej rodzinie, od dziecka chciała więc być pianistką i grać Chopina. – Gdy miałam 15 lat, zrozumiałam, że ręka bardziej mi nie urośnie i z kariery pianistycznej nici. Ponieważ jednak chciałam związać się z muzyką, już wtedy postanowiłam iść na muzykologię – opowiadała.

O wyborze muzyki ludowej na studiach zadecydował natomiast obowiązkowy obóz etnograficzny. – Gdy poszłam do Wiesława Kosmali, mojego pierwszego informatora, który śpiewał ludowe piosenki, zakochałam się w tej twórczości. Podobało mi się, że to żywi ludzie, żywa muzyka, że stykam się z czymś, co jest bardzo prawdziwe – tłumaczyła.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzenie: Piotr Kędziorek
Gość:
Maria Baliszewska (etnomuzykolog, dziennikarka Polskiego Radia)
Data emisji:
12.12.2014
Godzina emisji:
12.00

mc/mm

Czytaj także

Następczyni Kolberga: zaczynał jako muzyk, by stać się prawdziwym etnografem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 16:00
- Oskar Kolberg znakomicie rozumiał wewnętrzne związki wiejskiej kultury. Przerastał XIX-wieczne standardy - mówiła wybitna etnomuzykolożka prof. Jadwiga Sobieska w rocznicę urodzin słynnego zbieracza polskiego folkloru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolberg w tropikach i u stóp Himalajów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 11:11
- W Azji i Afryce łączyłam polską muzykę ludową z lokalnymi utworami. Da się znaleźć wspólny mianownik - opowiadała w Dwójce Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń