Żydowski Kolberg w Państwowym Muzeum Etnograficznym

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:00
Działalność Szmula Lehmana - badacza wszelkich, także mrocznych przejawów przedwojennego folkloru żydowskiego w Polsce - była jednym z tematów trzydniowej konferencji judaistycznej w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa o działalności Szmula Lehmana oraz innych tematach konferencji judaistycznej w Państwowym Muzeum Etnograficznym (Źródła/Dwójka)
Mur warszawskiego getta dzielący plac Żelaznej Bramy.  Szmul Lehman zmarł w getcie w 1942 roku
Mur warszawskiego getta dzielący plac Żelaznej Bramy. Szmul Lehman zmarł w getcie w 1942 rokuFoto: Bundesarchiv, Bild/Wikimedia Commons/CC

- Nazywany był żydowskim Kolbergiem ze względu na rozległy obszar zainteresowań i olbrzymi materiał, jaki udało mu się zebrać - opowiadał dr Piotr Grącikowski, organizator konferencji w Państwowym Muzeum Etnograficznym. - Docierał przy tym do obszarów niedostępnych dla innych, badając na przykład żydowski folklor złodziejski oraz życie w warszawskim getcie, w którym sam zmarł - dodał.

W audycji mowa była także o tym, jak warszawskie Muzeum Etnograficzne - jeszcze przed wojną - uratowało Irenę Sendlerową.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzenie: Piotr Kędziorek

Goście:  dr Adam Czyżewski (Dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie), dr Piotr Grącikowski (Przewodniczący zespołu ds. organizacji konferencji judaistycznej i prelegent) oraz Wojciech Wasilewski (prelegent)

Data emisji: 4.09.2015

Godzina: 12.10

mm/mc

Czytaj także

Żydowskie odkrycia Witolda Brody

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 14:21
Witold Broda opowiadał w Dwójce o nowej płycie "Muzikaim", na której znalazła się muzyka żydowska grana na zachodniej Rzeszowszczyźnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ola Bilińska kołysze do snu w jidysz

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 10:00
– Jedną z najważniejszych inspiracji na płycie "Berjozkele" są oryginalne teksty – mówiła Ola Bilińska, zwyciężczyni konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2014.
rozwiń zwiń