Kapela Maliszów: idziemy w kierunku wiejskiego jamu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 16:44
- Komponuję pod dzieci, żeby chciało im się grać. Proste rzeczy do nich nie przemawiają, lubią rzeczy skomplikowane i improwizację  - mówił w Dwójce Jan Malisz, który razem z córką i synem w studiu Polskiego Radia nagrywa drugą płytę swojej kapeli.
Audio
  • Kapela Maliszów o nagrywaniu drugiej płyty. Rozmawia Magdalena Tejchma (Źródła/Dwójka)
Kapela Maliszów: Kacper, Zuza i Jan
Kapela Maliszów: Kacper, Zuza i JanFoto: Grzegorz Śledź/PR2

malisze 1200.jpg

Rodzinna Kapela Maliszów jest jednym z objawień ostatnich lat na polskiej scenie muzyki tradycyjnej. Wydana w 2015 roku debiutancka płyta "Mazurki niepojęte" potwierdziła ten status. Jej twórców podczas pracy nad drugim albumem odwiedziła w studiu Magdalena Tejchma. Jan Malisz opowiadał, że tym razem zespół nagrywa przede wszystkim własne kompozycje. - To nowa muzyka, odbiegająca od tradycji, ale wciąż główny korzeń nas przy tej tradycji trzyma.

Muzyk dodawał, że sam wolałby nagrywać bardziej tradycyjne melodie, ale jego dzieci ciągną do przodu. Jego córka Zuza Malisz opowiadała, w jaki sposób jej rówieśnicy z gimnazjum traktują jej granie w ludowej kapeli. Z kolei skrzypek Kacper Malisz mówił o swoim zainteresowaniu jazzem, co wpłynęło na brzmienie nowej płyty Kapeli.

***

Kapela Maliszów 2 1200.jpg

Tytuł audycji: Źródła

Przygotowali: Magdalena Tejchma

Gość: Jan, Zuza i Kacper Maliszowe (Kapela Maliszów)

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 12.08

bch/jp


Czytaj także

Zobacz Kapelę Maliszów na Muzycznej Scenie Tradycji!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 06:00
15 listopada w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana wystąpili laureaci drugiej nagrody festiwalu Nowa Tradycja 2014.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fidel jezuicka. Tajemnicze skrzypce z 1924 r.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 14:46
- Nazwa tego instrumentu wzięła się stąd, że zbudował je przed wojną jezuita Jan Klimek. Ich niezwykłość polega na wymienialności pudeł rezonansowych i podwójnych strunach - opowiadał w Dwójce lutnik Stanisław Nogaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tuwalski. Strażnik pamięci Woli Osowińskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 15:40
- Jego nagrania obejmują dwadzieścia cztery taśmy szpulowe i dwie magnetofonowe. Wacław Tuwalski zarejestrował na nich nie tylko pieśni - Ewelina Grygier opowiadała w Dwójce o fonograficznej kolekcji nauczyciela z Woli Osowińskiej
rozwiń zwiń