Czesław Kocemba. Mistrz nagrodzony w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:20
- Pamiętam, jak ojciec kupił mi pierwszą trzyrzędową harmonię. To była bardzo poważna decyzja, bo instrument kosztował tyle, co równowartość krowy – powiedział laureat Baszty w kategorii kapel na tegorocznym kazimierskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych.
Audio
  • Czesław Kocemba, laureat Baszty w kategorii kapel na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (Źródła/Dwójka)
Kazimierz Dolny. Zdjęcie ilustracyjne
Kazimierz Dolny. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Aleksandra Duda

- Mój ojciec nie miał jednak wątpliwości przy kupowaniu tej harmonii. Byłem już po pierwszych lekcjach u Konstantego Kędziory. Powiedział mi wtedy, że będę grał nie gorzej albo nawet lepiej niż on – dodał Czesław Kocemba, który po nauki do sławnego harmonisty jeździł z ojcem wozem, a potem sam rowerem.

W nagraniu audycji posłuchamy również o specyfice gry na harmonii trzyrzędowej, a także o sposobie kapeli Czesława Kocemby na granie na weselach bez wzmacniaczy dźwięku.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Kuba Borysiak

Gość: Czesław Kocemba (muzyk grający na harmonii trzyrzędowej)

Data emisji: 4.07.2017

Godzina emisji: 12.10

mz/bch

Czytaj także

Kapela Gołoborze wskrzesza muzyczne tradycje Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 15:06
- Nazwa kapeli wzięła się z warunków, które nas otaczały. Tam, gdzie szukałem muzyki, było tak pusto, jak na gołoborzu - mówił w Dwójce Mateusz Raszewski, skrzypek zespołu, który zajął III miejsce na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii "Folklor-Kontynuacja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelszczyzna. "Tu każda wieś chce mieć swój zespół"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 16:25
- Rejon ten słynie z tradycji śpiewaczej, która jest charakterystyczna dla całego pasa wschodniej Polski. Zaczęło to być widoczne zwłaszcza po II wojnie światowej, gdy zespoły śpiewacze stały się ostoją folkloru - powiedziała dr Agata Kusto.
rozwiń zwiń