Strona festiwalu Nowa Tradycja 2018
Simon Broughton od wielu lat obserwuje polską scenę muzyki tradycyjnej. Redaktor ten wyznał, iż jest pod wrażeniem przemian, jakie się na niej dokonały w ciągu ostatnich 25 lat. - Gdy przyjechałem pierwszy raz do Polski w roku 1990, usłyszałem waszą muzykę góralską. Dowiedziałem się wówczas, że to tylko mały wycinek polskiej muzyki tradycyjnej, ale wiedza na jej temat była trudna do zdobycia. Dziś sytuacja jest zgoła odmienna, dokonaliście ogromnego skoku rozwojowego w tej dziedzinie.
Zobacz Kapelę Maliszów na Muzycznej Scenie Tradycji!
O popularności polskiej muzyki tradycyjnej świadczy, zdaniem szefa magazynu "Songlines", duża liczba młodych artystów, którzy nie tylko rekonstruują dorobek przodków, ale na bazie tradycji tworzą własną muzykę i coraz częściej przebijają się za granicą. - Międzynarodowe szlaki przetarła Kapela ze Wsi Warszawa, ale też działalność Instytutu Adama Mickiewicza i Polskiego Radia, które organizuje festiwal Nowa Tradycja - mówił Simon Broughton, który jest jednym z jurorów konkursu na Folkowy Fonogram Roku, odbywającego się w ramach tego wydarzenia.
Simon Broughton podkreślił, że w tym roku laureata Folkowego Fonogramu Roku udało się wyłonić szybko, gdyż werdykt był wyjątkowo jednomyślny. Zwyciężyła Kapela Maliszów za płytę "Wiejski Dżez". Redaktor omówił ten album i odniósł się też do pozostałych wyróżnionych w konkursie płyt: "Oj borom, borom" Maniuchy Bikont i Ksawerego Wójcińskiego oraz "Wesela" zespołu Tęgie Chłopy.
***
Rozmawiała: Aleksandra Tykarska
Gość: Simon Broughton (redaktor naczelny "Songlines Magazine")
Data emisji: 5.05.2018
Godzina emisji: 7.50
Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
bch/ac