Kompania Męska o tradycji śpiewania na wsi

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 14:30
- Dawniej każda wieś miała swoje wersje pieśni, dostosowane do lokalnych warunków, teraz to się wszystko ujednolica - opowiadali w Dwójce śpiewacy Kalinówki Kościelnej, zdobywcy Baszty na tegorocznym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych nad Wisłą.
Audio
  • Kompania Męska o tradycji śpiewania na wsi (Źródła/Dwójka)
Kompania Męska
Kompania MęskaFoto: Karolina Majewska

Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej na Podlasiu to zespół, który w żywy sposób uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Panowie śpiewają podczas uroczystości kościelnych, na pogrzebach, ale też zimą obchodzą domostwa z kolędami. W audycji "Źródła" śpiewacy wykonali kilka tradycyjnych pieśni religijnych. Nasi goście opowiadali o ceremoniach pogrzebowych, podczas których w dalszym ciągu żegna się ciało zmarłego w miejscu, w którym żył. Śpiewacy wyjaśnili też, dlaczego obecnie zanikają różnice między wsiami w kulturze muzycznej.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Piotr Kędziorek

Goście: członkowie Kompanii Męskiej

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 15.00

bch/jp


Czytaj także

Polsko-litewski patchwork na płycie Babadag

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 14:14
- Każda z piosenek na tej płycie nosi w sobie fragment melodii lub tekstu z tradycyjnych sutartines litewskich - mówiła w Dwójce Ola Bilińska, liderka grupy Babadag, która nagrywa swoją płytę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy Nieba: prastare modlitwy żydowskie w nowej formule

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 14:00
- Najstarsza pieśń, która znalazła się na tej płycie, pochodzi z II wieku naszej ery - mówiła w Dwójce Anna Woźnicka z zespołu Vocal Varshe, który wspólnie z Michałem Jacaszkiem i wiolonczelistką Anną Śmiszek-Wesołowską nagrał album "Bramy Nieba".
rozwiń zwiń