Zmarły w 2012 roku Marian Moskwa był kierownikiem muzycznym i konsultantem kilku zespołów ludowych regionu łowickiego. Jednocześnie z zamiłowaniem spotykał się z ludźmi mogącymi przekazać mu zachowane informacje o dawnych, tradycyjnych łowickich zwyczajach i pieśniach. Nagrywał i zapisywał ten repertuar przez pół wieku.
- Książka ta uwzględnia najbardziej wartościową część jego spuścizny - mówiła w Źródłach dr Ewa Sławińska-Dahlig. - Moskwa opracował zapisy łowickich melodii na chór i flet prosty. Przygotował materiały dotyczące działalności łowickich zespołów folklorystycznych. Najważniejszą pracą Mariana Moskwy są transkrypcje melodii i pieśni zatytułowane "Łowicki folklor muzyczny". Od wielu lat trwały starania, aby ten zbór wydać, i zawsze były jakieś przeszkody, ale dzięki inicjatywie Macieja Malangiewicza udało się to zrealizować.
Marian Moskwa rozpoczął zapisywanie pieśni w 1946 roku. Udało mu się zebrać materiał od 56 informatorów: 38 śpiewaków i 18 instrumentalistów urodzonych w latach 1883-1952. Spośród śpiewaków łowickich najwięcej pieśni przekazali Franciszek Wołowiec i Stanisław Madanowski. Spośród instrumentalistów wyróżnić należy Stefana Winnickiego i Jana Pelskiego. Zbiór zawiera ogółem 332 pozycje, z czego aż 248 pieśni. Przeważają te o tematyce miłosnej oraz pieśni i przyśpiewki weselne.
Transkrypcje zostały wzbogacone niepublikowanymi dotychczas fotografiami ze zbiorów rodzin instrumentalistów i śpiewaków, dzięki czemu udało się zebrać w książce niepowtarzalny materiał wizualny.
- Jest to fundamentalna monografia folkloru muzycznego regionu łowickiego, która wyrównuje straty w stosunku do naszej przeszłości. Można to porównywać do znaczenia pracy Kolberga, który dążył do wyrównania proporcji między zapisami tekstu a zapisami melodii – dodał prof. Piotr Dahlig.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Anna Szotkowska
Goście: dr Ewa Sławińska-Dahlig, prof. Piotr Dahlig
Godzina emisji: 15.30
gs/at