Premiera płyty "Po śladach" - Janusz Prusinowski Kompania

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 16:00
Na płycie "Po śladach" znalazły się zarówno starożytne obery, wykrzykiwane wyrywasy i improwizowane mazurki jak i utwory powstałe z poetyckiej refleksji. Goścmi "Źródeł" byli lider kapeli Janusz Prusinowski Kompania i Michał Żak, którzy ujawnili słuchaczom kulisy powstania najnowszej, czwartej płyty swojego zespołu.
Audio
  • Premiera płyty "Po śladach" Janusz Prusinowski Kompania (Dwójka/Źródła)
okładka Po śladach Janusz Prusinowski Kompania
okładka "Po śladach" Janusz Prusinowski KompaniaFoto: materiały prasowe

Wojtek Smarzowski tak napisał o swoim kontakcie z muzyką tradycyjną i zespołem Janusz Prusinowski Kompania:

 "Gdyby mi ktoś - dwadzieścia lat temu - powiedział, że dla przyjemności będę słuchał muzyki ludowej, to pękłbym ze śmiechu. Dzisiaj energia ludowych i etnicznych dźwięków, jej hipnotyzujący rytm i niewykalkulowane, transowe granie zajmuje w moim życiu bardzo ważne miejsce – plasuje się gdzieś pomiędzy punkiem, jazzem i muzyką alternatywną. Można by powiedzieć, że muzyka ludowa wdarła się do mojej głowy i do mojego serca przebojem :) A zaczęło się od tego, że Maniucha Bikont powiedziała, że na naszym filmowym wołyńskim weselu musi zagrać Janusz Prusinowski i jego zespół. Posłuchałem, i wiem, dlaczego tak powiedziała. Tylko nieliczni artyści potrafią zanurkować w świat swoich nauczycieli tak głęboko, oddać ducha pierwowzoru i jednocześnie dołożyć od siebie nową, rozpoznawalną i wyjątkową wartość."

"Mam nadzieję, że ta publikacja – tak jak zdjęcie z podróży – odzwierciedla miejsce, do którego zaprowadziła nas fascynująca wędrówka w poszukiwaniu muzycznej tożsamości i wewnętrznej jedności.

Podążając śladami wiejskich muzykantów odkrywamy nieoczekiwane i nieoczywiste krajobrazy – muzyczne i ludzkie. Bywa, że zataczamy w nich coraz to nowe kręgi, czasem wkraczamy w obszary całkiem nieznane, a niekiedy odnajdujemy w nich coś niezwykle osobistego."- Janusz Prusinowski (notka prasowa do płyty "Po śladach")


***

Janusz Prusinowski Kompania (wcześniej Trio) to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów i śpiewaczek, mistrzów improwizowanych mazurków i oberków – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Mety, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Stanisława Stępniaka, Marii Siwiec, Marii Pęzik i innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu. Członkowie Kompanii muzykę dopełniają tańcem, trasy koncertowe łączą z prowadzeniem warsztatów, a znajomość dawnego muzykanckiego rzemiosła – ze współczesną wrażliwością.

Na repertuar Kompanii składają się tańce i pieśni z Polski Centralnej, przede wszystkim mazurki – śpiewane, improwizowane, zawirowane, szalone. W czym tkwi źródło ich wielowarstwowej polirytmii, swobodnej i naturalnej, a zarazem perfekcyjnie precyzyjnej? Skąd pochodzą niezwykłe, czasem egzotyczne melodie, podważające ograniczenia stroju temperowanego? Jaki przekaz zawiera się w dawnych przyśpiewkach i pieśniach? Jakie są relacje mazurków z muzyką innych kultur? Konsekwentne podążanie za tymi pytaniami wytycza ścieżkę rozwoju Kompanii.

Istotnym dopełnieniem wiejskiego muzykowania jest taniec. To on czyni muzykę widzialną, dotykalną, zrozumiałą i dostępną. Oprócz koncertów (często również do tańca) muzykę Kompanii można więc usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich klubów tańca. Z kolei na warsztatach muzycznych i tanecznych członkowie zespołu dzielą się swoimi umiejętnościami i fascynacją. Z radością i satysfakcją można powiedzieć, że spora część młodych adeptów polskiej muzyki tradycyjnej rozpoczęła swoją przygodę ze skrzypcami, bębenkiem lub tańcem, zainspirowana pracą Kompanii Janusza Prusinowskiego.

Kompania występowała w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (między innymi w Chicago Symphony Center, Kennedy Center, Carnegie Hall) i – przede wszystkim – w Polsce, grając setki koncertów, pokazujących bogactwo i siłę polskiej muzyki tradycyjnej. W 2010 roku wspólnie z wybitnym pianistą Januszem Olejniczakiem zespół przygotował program koncertowy Wiejskie korzenie muzyki Fryderyka Chopina. Zespół współpracował również z takimi artystami, jak Michał Urbaniak, Artur Dutkiewicz, Tomasz Stańko, Alim Qasimov, Miguel Ituarte, Arthur Greene, Marcin Pospieszalski, Adam Strug, oraz z wieloma innymi znanymi muzykami.

W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę Mazurki, w roku 2010 – nagrodzoną Folkowym Fonogramem Roku 2010 w konkursie Polskiego Radia płytę Serce, a w roku 2013 – wyróżnioną drugim miejscem w konkursie Polskiego Radia Folkowy Fonogram Roku 2013 płytę Po kolana w niebie. Obecnie zespół pracuje nad kolejnym albumem, powstającym we współpracy z Programem Drugim Polskiego Radia.

Janusz Prusinowski – lider zespołu – jest dyrektorem artystycznym festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, współzałożycielem Domu Tańca, pomysłodawcą cyklu filmów dokumentalnych Telewizji Polskiej Dzika muzyka, inicjatorem wielu działań związanych z odrodzeniem muzyki wiejskiej w Polsce. W 2014 roku został uhonorowany brązowym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, a w 2015 roku doroczną nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Kultura ludowa.

Począwszy od 2014 roku muzycy Kompanii współpracują z Akademią Kolberga i szkołami Tradycji, są autorami projektów edukacyjnych oraz inicjatorami licznych działań dokumentujących właściwości wiejskiego muzykowania, przekazu tradycji muzycznych oraz nauki wiejskich tańców. Z muzycznych ziaren, które otrzymali od wiejskich mistrzów, starają się wyhodować na nowo świat, w którym wspólne muzykowanie, granie  do tańca, doświadczenie wspólnoty i kontynuacja tradycji mają nowy sens.


Janusz Prusinowski – skrzypce, śpiew, harmonia, cymbały, kontrabas, basy

Michał Żak – flet drewniany, szałamaja, klarnet, saksofon, basy, śpiew

Piotr Piszczatowski – bębenek, baraban, śpiew

Szczepan Pospieszalski – trąbka, basy, śpiew

gościnnie:

Wojciech Pulcyn – kontrabas

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście:  Janusz Prusinowski i  Michał Żak (Janusz Prusinowski Kompania)

Godzina emisji: 15.30

gs


Czytaj także

"Po śladach" i "Jeden-Wiele", czyli polskie nowości płytowe

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 10:00
W audycji słuchaliśmy najnowszych wydawnictw płytowych Karoliny Cichej i Tria Janusza Prusinowskiego.  
rozwiń zwiń