- Gdy wróciliśmy, było z początku bardzo ciężko. Roboty nie było. U nas było jeszcze dobrze, bo myśmy stamtąd przywieźli dwie krowy i parę koni, cztery świnie i dwadzieścia kur. Mleko mieliśmy swoje. Tata zarabiał końmi, bo przesiedleńcy, którzy przyjechali na czas, zdążyli już zasiać. Tata tam jeździł końmi, orał, kosił i przywoził dużo dobra z pól do naszego domu - tak wspominała swoje początki na Ziemiach Odzyskanych pani Ludwika.
Ludwika Kędzia urodziła się w 1934 roku w Nowym Martyńcu na terenie ówczesnego Królestwa Jugosławii. Jej rodzice z kolei byli emigrantami ze Wschodniej Galicji, przybyli na Bałkany na początku XX wieku spod Lwowa. W rozmowie wspomniała swoje dzieciństwo w kolonii polskiej w Nowym Martyńcu, ciężkie warunki, które czekały pierwszych emigrantów na tych ziemiach, czasy II wojny światowej w Jugosławii oraz niełatwy powrót do Polski na tzw. Ziemie Odzyskane. Dziś pani Ludwika mieszka w Milikowie na Dolnym Śląsku i jest członkinią zespołu śpiewaczego Milikowianki.
Drugim bohaterem "Źródeł" był Zbigniew Ciechowicz z regionu kajockiego:
Zbigniew Ciechowicz to skrzypek amator średniego pokolenia, mieszka w Rdzowie koło Potworowa. Jako dziecko miał okazję słuchać najsłynniejszych muzykantów swojego regionu, m.in. braci Gaców. Jako dorosły człowiek zachwycił się na nowo tradycyjną muzyką z okolic własnej wsi i postanowił nauczyć się grać na skrzypcach, dziś z powodzeniem wykonuje słynne kajockie obery ciągłe.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Gość: Ludwika Kędzia (zespół Milikowianki), Zbigniew Ciechowicz (skrzypek)
Data emisji: 16.01.2019
Godzina emisji: 15.15
gs/at