W "Źródłach" rozmawialiśmy o związkach słynnego wirtuoza tuby z kulturą ludową Kujaw, oraz o udziale artysty w tworzeniu płyty "Kujawska Atlantyda".
Zdzisław Piernik już w latach 60. XX wieku zaczął pokazywać szerokiej publiczności piękno i możliwości brzmieniowe tuby. Występował na festiwalach w Bayreuth, Witten, Darmstadt, Salzburgu, Bourges, Sztokholmie i Los Angeles, wykonując muzykę współczesną pisaną dla niego przez takich kompozytorów, jak K. Penderecki, W. Szalonek, H. M. Górecki, Z. Bargielski, B. Schaeffer i inni. W audycji porozmawiamy o jego pojęciu muzyki ludowej.
- Urodziłem się w Płowcach na Kujawach. Od wczesnego dzieciństwa grałem z ojcem i wujkiem na skrzypcach. Potrafię zagrać kujawiaka na tubie właśnie dzięki tej nauce - wspominał swoją młodość znakomity tubista Zdzisław Piernik. - Obserwowałem muzyków kujawskich za młodu, na weselach i potańcówkach. Uczyłem się od nich, rytmu, atmosfery, przestrzeni, odpowiednich pauz, rubata. Przytupy w tańcu robiły na mnie wielkie wrażenie, zapamiętałem to. Dzięki temu we współczesnej muzyce poruszam się swobodniej, bo skoro oni mogli, to dlaczego ja nie mogę zagrać troszeczkę po swojemu?
Zapraszamy do odsłuchania całości rozmowy ze Zdzisławem Piernikiem i do posłuchania muzyki w jego wykonaniu.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Maria Baliszewska
Gość: Zdzisław Piernik (tubista)
Godzina emisji: 15.15
gs/at