20 lat wspólnego grania Kapeli Kołbielskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 11:00
W "Źródłach" spotkaliśmy się z Kapelą Kołbielską z Celestynowa - z członkami znanego zespołu z Mazowsza Kołbielskiego o niedawno wydanej płycie kapeli rozmawiał Piotr Dorosz. Z autorem materiału pomówiliśmy również o zespole i o muzyce Kołbielszczyzny. 
Audio
  • Rozmowa Piotra Dorosza z Kapelą Kołbielską z Celestynowa o niedawno wydanej płycie kapeli i muzyce Kołbielszczyzny (Dwójka/Źródła)
Kapela Kołbielska
Kapela KołbielskaFoto: Piotr Dorosz

- Kołbielszczyzna to mikroregion południowo-wschodniego Mazowsza, leżący w trójkącie między Otwockiem, Mińskiem Mazowieckim i Garwolinem. Region ten bywa też nazywany Mazowszem nad Świdrem - mówił Piotr Dorosz - Żywe są tu różne tradycje, np. tkackie i żywa jest wielość tańców-zabaw tego regionu: kajduk, drabant, trojak i wiele innych. Zebrała je i opisała dr Grażyna Władysława Dąbrowska.

Należy cofnąć się dwadzieścia lat wstecz, aby poznać początki Kapeli Kołbielskiej. Wtedy to, w 1998 roku Andrzej Powałka próbował reaktywować miejscowy zespół ludowy Polesoki. W sąsiedniej gminie Kołbiel w tym samym czasie, rozpoczęli swoją reaktywację muzycy Kapeli Kołbielskiej: Czesław Majewski i Stanisław Kąkolewski. Trójka muzyków postanowiła zagrać razem i połączyć siły. I tak, powstał zespół: Czesław Majewski – skrzypce, Stanisław Kąkolewski – harmonia, Andrzej Powałka – bęben. Do dziś pozostają aktywni, wciąz grają.

Repertuar kapeli obejmuje głównie tradycyjną muzykę regionu kołbielskiego i Mazowsza: oberki, owczarki, polki, mazurki, tanga, fokstroty i ślofoksy. Zespół zdobył m.in. III nagrodę na prestiżowym 39. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. 

Zapraszamy do posłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Andrzej Powałka, Czesław Majewski, Stanisław Kąkolewski (Kapela Kołbielska) i Piotr Dorosz (RCKL)

Data emisji: 4.03.2019

Godzina emisji: 15.15

gs