Swoje nagrania opublikowała na płytach „Ludowe pieśni religijne z Podlasia”. W tej serii ukazały się dwa albumy, a jak zdradziła Julita Charytoniuk, w przygotowaniu jest część trzecia.
- Prowadziłam nagrania w kilkunastu miejscowościach Podlasia, przede wszystkim w powiatach chajnowskim i bielskim, w okolicach Knyszyna, Korycina, Suchowoli - około 100 km od Białegostoku. Materiału jest jeszcze bardzo dużo - tłumaczyła w audycji badaczka i dokumentalistka. - Składają się na niego różne pieśni religijne w wielu wersjach.
Julita Charytoniuk nie tylko bada wokalne tradycje Podlasia, ale i sama te pieśni od wielu lat wykonuje. Dla chętnych organizuje cieszące się dużą popularnością warsztaty, zachęca też do nauki u starszych mieszkańców regionu. - Ludowe pieśni religijne niekoniecznie wykonywane są w kościele czy w cerkwi - tłumaczyła w rozmowie z Anną Szotkowską. - Najczęściej śpiewa się je w domach czy wiejskich świetlicach ze śpiewników i kantyczek. Lokalnych wariantów jest mnóstwo i wszystkie wersje warto rejestrować, bo często ta sama pieśń w pobliskich wioskach może brzmieć zupełnie inaczej.
Jak mówiła gość audycji, najbardziej fascynuje badaczy muzyki ludowej to, że "jest wariantywna".
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Anna Szotkowska
Gość: Julita Charytoniuk (badaczka, dokumentalistka)
Data emisji: 16.04.2019
Godzina emisji: 15.15
at/gs