- "Co to jest ta lira?", pytałem, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem ten instrument. "No, dużo większe od skrzypiec, jest korba, koło, są klawisze i struny i te struny ocierają o koło... Tu się naciska i wychodzi melodia", tak mi tłumaczono. Pomyślałem sobie wtedy, że zrobię kiedyś taką lirę... - zaczął swoją opowieść mistrz Stanisław Wyżykowski.
Jak wspomina, pierwszą lirę zbudował w 1967 roku w Krośnie. - Zacząłem pracować w hucie, gdzie zakładano kapelę ludową. Poprosili mnie, żebym zrobił taką lirę. Od tego momentu wszystko się zaczęło - mówił o swojej działalności, na którą złożyła się też praca nauczyciela. Jego uczniem stał się Stanisław Nogaj.
- Mistrza spotkałem przez przypadek, szukając kogoś, kto naprawi moją gitarę klasyczną. To spotkanie było niezwykłe, ujęło mnie na tyle, że od razu pomyślałem, że byłoby ciekawie pracować z takim człowiekiem. Zacząłem odwiedzać pana Wyżykowskiego i tak się zaczęła nasza przyjaźn.
Stanisław Nogaj naukę budowy instrumentów rozpoczął w 2001 roku: - Początki nie były trudne, bo miałem podstawy, ale długo obserwowałem pana Wyżykowskiego i pod jego okiem zacząłem budować liry. Po kilku latach postanowiłem założyć swoją własną pracownię - mówił w audycji Stanisław Nogaj ze Starej Wsi.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Goście: Stanisław Wyżykowski, Stanisław Nogaj (budowniczy lir korbowych)
Data emisji: 3.06.2019
Godzina emisji: 15.15
at