Do 2009 roku tylko dwie mieszkanki Bolesławia ubierały się jeszcze po selsku, czyli po chłopsku, kultywując tradycje swoich mam i babć. Niekiedy kobiety ubrane na tzw. swatek w pięknych, odświętnych strojach, nieraz liczących więcej lat niż właścicielki, można było zobaczyć w kościele. Ta wierność tradycji i kulturze lokalnej świadczyła o tożsamości i przynależności regionalnej. O strojach morawskich swojej babci, o zaniku tradycji noszenia stroju ludowego, o przemijaniu tradycji, po której zostaje jedynie pamięć, opowiadała Brygida Abrahamczyk.
- W większości domów pozostały jeszcze chusty, rzadko spotyka się obecnie w domach cały tradycyjny strój damski. Męski strój tradycyjny stanowił garnitur i zunifikował się z tym, co nosi się współcześnie – mówiła Patrycja Zisch.
***
W "Źródłach" zaprosiliśmy także Państwa na piątą odsłonę "Korzeni Europy", festiwalu poświęconego kulturom etnicznym Polski i Europy, archeologii oraz antropologii. O tym sobotnim wydarzeniu opowiadał Maciej Szajkowski.
- Publiczność nam dopisuje, zwłaszcza jeśli chodzi o lokalsów. Chodzi nam głównie o zainspirowanie mieszkańców Pragi muzyka etniczną - mówił Maciej Szajkowski.
Festiwal "Korzenie Europy" służy integracji różnych środowisk Europy Środkowo-Wschodniej poprzez sięganie do tradycji i wspólnych korzeni, budowanie nowych więzi społecznych oraz propagowanie tradycyjnej sztuki ludowej i wykorzystanie jej źródeł we współczesnej kulturze.
Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.
materiały promocyjne
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Piotr Kędziorek
Gość: Brygida Abrahamczyk i Maciej Szajkowski
Data emisji: 7.06.2019
Godzina emisji: 15.15
gs