Jarosław Kryśko: kontynuujemy starą tradycję niewidomych kobziarzy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 10:19
Jak mówił ukraiński kobziarz, przedstawiciel lwowskiego i kijowskiego cechu kobziarskiego, obecnie głównym celem tych instytucji jest odrodzenie sztuki kobziarzy m.in. poprzez przekazanie tego rzemiosła osobom niewidomym.
Audio
  • Rozmowa z Jarosławem Kryśką (Dwójka/Źródła)
Jarosław Kryśko.
Jarosław Kryśko.Foto: Grzegorz Śledź PR

Jarosław Kryśko to inicjator i twórca lwowskiego cechu kobziarskiego, uczeń kijowskiej szkoły lirników, a także bandurzysta, śpiewak i muzyk, który kontynuuje starodawne tradycje ukraińskiego śpiewu. Wykonuje pieśni charakterystyczne dla ukraińskiego etnosu, takie jak kanty, psalmy, ale i zrekonstruowane utwory doby kozackiej, mistyczne pieśni sakralne staroruskie. Jest także cenionym w środowisku naukowym etnomuzykologów za unikalną manierę śpiewu.

- Nie każdy, kto weźmie w ręce instrument, może być kobziarzem. Trzeba przejść pewne inicjacje, egzaminy. To dziwne, ale ta tradycja na Ukrainie nie jest bardzo znana, chociaż robimy co możemy, żeby to zmienić - mówił w rozmowie z Marianą Kril muzyk, który wystąpił w Polsce w ramach Festiwalu Muzyki Folkowej Grodzisk Folk Fest. 

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Mariana Kril

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 15.45

at