23 i 24 listopada 2019 to data jesiennej odsłony festiwalu. Towarzyszą jej warsztaty i koncert Kanon Trzech, przygotowywany co roku przez Andrzeja Bieńkowskiego z Fundacji Muzyka Odnaleziona.
- Kanon Trzech to już okres po Wszystkich Świętych, dlatego ma charakter wspomnieniowy. Zawsze wybieram trzech mistrzów, o których uważam, że wiemy za mało i że powinni mieć uczniów - tłumaczył w audycji prof. Bieńkowski. - Zwracam się do konkretnego zespołu czy kapeli, zapraszam tych młodych ludzi do siebie, pokazuję im materiały filmowe i audio i pytam: zagracie ze trzy, cztery kawałki? - opisywał swój sposób pracy nad koncertem.
W tym roku Kanon Trzech poświęcony jest urodzonym w latach 20. i zmarłym już mistrzom: Józefowi Ciastkowi z Czermna, Franciszkowi Racisowa z Jasionowa i Władysławowi Szymczakowi z Łęków Dużych kolo Lututowa. Andrzej Bieńkowski chce poprzez to zwracać uwagę nie tylko na wielkie zasługi i talent muzyków, ale i na regiony - np. mało znane Sieradzkie.
W programie koncertu znajdą się krótkie filmy, przygotowane przez Bieńkowskiego z materiałów z wyjazdów terenowych, oraz występy muzyczne. Muzykę Józefa Ciastka zaprezentują Mateusz Raszewski z kapelą i Mateusza Niwińskiego z żoną, Franciszka Racisa wspomnimy nie jako skrzypka, ale śpiewaka - zrobi to grupa śpiewacza pod wodzą Ewy Grochowskiej, a muzykę Władysława Szymczaka zinterpretuje Kapela Napięcie.
W audycji słuchaliśmy także archiwalnego nagrania rozmowy Mariana Domańskiego z Józefem Ciastkiem - przeprowadzonej w 1973, kiedy Ciastek zdobył Basztę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Gość: Andrzej Bieńkowski
Data emisji: 19.11.2019
Godzina emisji: 15.25
at