Mihály Sipos, László Porteleki, Péter Éri, Dániel Hamar z gościnnym udziałem śpiewaczki Andrei Navratil 6 grudnia o godz. 19.30 wystąpią na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.
Muzycy Muzsikás to uznani interpretatorzy wiejskiej gry śpiewu z różnych regionów Węgier, ale szczególnie bliska jest im twórczość węgierskojęzycznych mieszkańców wschodniej części Siedmiogrodu, Seklerów zamieszkujących Równinę Transylwańską. Muzsikás są świetnym przykładem tego, jak twórczo można korzystać z własnej tradycji.
- Byliśmy bardzo młodzi i zakochaliśmy się muzyce ludowej. W Budapeszcie, gdzie mieszkaliśmy, nie mieliśmy żadnej możliwości aby posłuchac takiej muzyki, dlatego zrobiliśmy to co wcześniej zrobili Bartók i Kodály - udaliśmy się w poszukiwaniu źródeł - mówił w audycji Daniel Hamar, członek zespołu. - Pojechaliśmy na wieś i tam próbowaliśmy podejrzeć kunszt wiejskich muzykantów.
Działający już ponad 40 lat zespół był pierwszym, który odniósł sukces w promowaniu węgierskiej muzyki ludowej jako przedstawiciel odrębnego gatunku muzycznego. Sięgając po najbardziej autentyczne melodie swojego kraju i interpretując je na swój sposób, muzycy podbili serca publiczności europejskiej, amerykańskiej i japońskiej. Są najbardziej popularnym zespołem ludowym zarówno w kraju, jak i za granicą.
Dużym walorem ich wizji muzyki jest wykorzystanie nie tylko klasycznego zestawu instrumentów, czyli skrzypiec, altówki i kontrabasu, ale także mniej znanych instrumentów, takich jak karpackie dudy, trzystrunowa kontra (inaczej gardon), koboz, kaval czy tambura.
Muzykom podczas koncertu towarzyszyć będzie śpiewaczka i instrumentalistka Andrea Navratil, członkini zespołów Kobzos, Fonó czy Igriczek, powszechnie uznana i wielokrotnie nagradzana za prezentowanie śpiewaczej tradycji Węgier.
***
Egzemplarze płyty "Ród Karpieli". Projekt okładki: Katarzyna Dudziak.
W audycji porozmawialiśmy także z Katarzyną Dudziak, autorką nowej szaty graficznej radiowej serii z muzyką ludową "Muzyka Źródeł". Najnowszym wydawnictwem w tym cyklu jest płyta "Ród Karpieli", która uroczystą premierą miała 22 listopada podczas koncertu w Polskim Radiu.
- Inspirowałam się szkicami Picassa, który za pomocą jednej kreski był w stanie narysować absolutnie wszystko. Jest to ekstremalnie trudne zadanie. Mój pomysł na serię „Muzyka Źródeł” rozpoczął się od krajobrazu. Chciałam oddać jego minimalistyczny rys. Później pojawiły się kwestie portretu. Ród Karpieli to trzy pokolenia muzyków i trzy różne ścieżki łączące się w jeden muzyczny ród i krainę. To spotkanie trzech strumieni - tłumaczyła Katarzyna Dudziak, autorka projektu graficznego nowej płyty „Ród Karpieli”.
Zapraszamy do wysłuchania podcastu.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 6.12.2019
Godzina emisji: 15.15
at/gs/mat. prasowe