Muzyczne tradycje Wielkopolski: kozły, owijoki i mazanki

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:00
W "Źródłach" o specyfice tradycyjnej muzyki z Wielkopolski opowiadali Lucjan Dymarczyk z Kapeli Brzeziny z Brzezin w Kaliskiem oraz młody dudziarz i koźlarz Adam Knobel z Lasek.
Audio
Adam Knobel gra na dudach. Kazimierz 2019
Adam Knobel gra na dudach. Kazimierz 2019Foto: Grzegorz Śledź

Wielkopolska to obszerny region z różnorodnymi tradycjami muzycznymi, kryjącymi się przede wszystkim w postaci najbardziej znanego tamtejszego instrumentu - czyli kozła.

PROVINZ POSEN - wielkopolska muzyka z dodatkiem elektroniki na liście finalistów konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2019!

Jednym z muzyków, który od lat wykonuje tę muzykę i prezentuje ją w całej Polsce, na przykład na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, jest Lucjan Dymarczyk z Kapeli Brzeziny z Kaliskiego, powstałej w 1977 roku. - To już ponad 40 lat, gramy oberki, walcerki, owijoki, polki i wiele dawnych walców. Skład się zmienia, bo taki jest żywot, że jedno odchodzą, a inni zostają - mówił w audycji Lucjan Dymarczyk.

- To się zaczęło u mnie w domu - ciągnął szef Kapeli Brzeziny. - Mama grała na basach kaliskich, dwustrunowych. Do dziś do dziś ten instrument występuje, ale rzadko. Ja gry uczyłem się od dawnego muzyka Stanisława Janiaka, ze słuchu. Cała kapela gra ze słuchu! A co? No to, co zasłyszeliśmy 50 lat od naszych ojców czy dziadów.

Z wyjątkowych tradycji muzycznych w Wielkopolsce znany jest Region Kozła. Tam, w Laskach koło Zbąszynia, mieszka młody dudziarz i koźlarz Adam Knobel. 

- Na koźle gram od dziewiątego roku życia. Uczyli mnie Henryk Skotarczyk i Leonard Śliwa. Pan Skotarczyk bardzo wpłynął na moje życie, jako nauczyciel był bardzo sumienny, dokładny, bardzo dobrze nauczył mnie sumienności w graniu i podstaw tego, jak ten repertuar powinien wyglądać - mówił młody muzyk, który sam teraz prowadzi już zespoły muzyczne. - Z kolei pan Leonard zaraził mnie miłością do folkloru, nauczy mnie grania w kapeli koźlarskiej, ogromu repertuaru,tradycyjnego przekazu i grania ze słuchu. Bo nuty są ograniczające. 

Kozła, wbrew nazwie, robi się ze skóry kozy. - Wiąże się to z zapachem, cap po prostu śmierdzi. Cały instrument bazuje na surowcach naturalnych, dlatego bardzo podatny jest na wilgoć, ciśnienie atmosferyczne, temperaturę. Podczas występów nastręcza to problemów - tłumaczył Adam Knobel. 

Co jest najtrudniejsze w graniu na koźle? Jakie są zadania poszczególnych instrumentów w kapeli koźlarskiej? Gdzie leży istota tego brzmienia? Dokładne wyjaśnienie - w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Goście: Lucjan Dymarczyk, Adam Knobel (muzycy ludowi)

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 15.15

at


Czytaj także

Z podróży po Kaliskiem: Marianna Filipiak

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:00
W audycji ze śpiewaczką Marianną Filipiak - urodzoną w 1920 roku! - z przysiółku Wilcze Ługi w powiecie Brzeziny rozmawiał Mateusz Raszewski z Kaliskiej Szkoły Tradycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stara Tradycja 2020 - w tym roku w nowej formule

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 06:00
W "Źródłach" do udziału w konkursie zapraszała Aleksandra Rózga, koordynatorka tegorocznej edycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieści z przeszłości: Kapela z Albigowej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 08:42
W "Źródłach" posłuchaliśmy archiwalnej rozmowy ze skrzypkiem Antonim Cyrulem i cymbalistą Stefanem Szpunarem, nieżyjącymi już muzykami kapeli z Albigowej z Rzeszowszczyzny.  
rozwiń zwiń