Okładka płyty "Krystyna Ciesielska"
Piotr Baczewski z Fundacji Muzyka Zakorzeniona pierwszy raz do wsi Brogowa trafił dziesięć lat temu. Od tamtego czasu w regionie radomskim zmieniło się bardzo dużo, głównie dzięki osobom przyjezdnym zainteresowanych tamtejszą muzyką. - Były one zewnętrznym okiem, kimś, kto zaczął dowartościowywać tę muzykę, aż odżyła - wspominał.
45:17 _PR1_AAC 2020_07_12-05-06-22 Kiermasz pod kogutkiem.mp3 Śpiewaczka Krystyna Ciesielska ma swoją pierwszą płytę! (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Jako fundacja postawili sobie za cel w atrakcyjny sposób utrwalać i popularyzowań muzykę wiejską, jako że ich zdaniem publikacji ze śpiewem i taką muzyką jest bardzo mało. - Postanowiliśmy działać, a w pierwszej kolejności sięgnęliśmy do repertuaru pani Krystyny, która zna bardzo dużo pieśni.
Krystyna Ciesielska z Brogowej urodziła się w 1945 roku w bardzo muzykalnej rodzinie. Zarówno jej tata, jak i wuj byli wiejskimi skrzypkami. Muzyka Mireckich znana była na całą okolicę. Jak sama Krystyna Ciesielska mówiła, przejęła talent po mamie i tacie, a w domu Mireckich nie brakowało okazji do wspólnego śpiewania.
- Miała około sześciu lat, gdy w jej rodzinnym domu ojciec wyprawiał wesele ich służącej, sierocie Jance. Wtedy usłyszała po raz pierwszy pieśni weselne, m.in. pieśni dla sierot - dodała Monika Gigier z Fundacji Muzyka Zakorzeniona. - Pieśni, które śpiewała nam pani Krysia, pochodzą z bardzo różnych źródeł: od mamy, od kolegów, którzy wracali z wojska, od sąsiadek, które śpiewały przy wspólnej robocie czy od śpiewaczek na weselach, na które śpiewaczka od dziecka chadzała. W swoim zeszycie ma spisane ponad 200 pieśni, równie dużo ich pamięta. W zeszycie spisuje tylko tytuły, zwrotki ma w głowie. W jednej pieśni zwrotek może być 4 albo 84 - tłumaczył Piotr Baczewski.
Efekt ich pracy to pierwsza biograficzna płyta śpiewaczki, która siłą rzeczy stanowi tylko ułamek jej repertuaru. - To pieśni, które mogą być śpiewane poza kontekstem wesel czy świąt religijnych, pieśni codzienne - mówił Piotr Baczewski.
W audycji, w ramach przypomnienia najlepszej kapeli ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, słuchaliśmy także rozmowy z prymistą Szymonem Tylką z Zakopanego oraz archiwalnych wspomnień śpiewaczki Marianny Tkaczyk z Nieznamierowic.
***
Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Goście: Monika Gigier, Piotr Baczewski (Fundacja Muzyka Zakorzeniona)
Data emisji: 12.07.2020
Godzina emisji: 5.05